Випуск 1

Відділ культури і туризму Путивльської районної державної адміністрації
Путивльська централізована бібліотечна система
Центральна районна бібліотека
«Талантами славна земля Ярославни»

Художники Путивльщини.


  Випуск 1
  Путивль   2009

 

          Художники Путивльщини. Вип.1 [Текст] / Путивльська центральна районна бібліотека; упоряд. А.М. Журавська. — Путивль, 2009. — 20с. — (Талантами славна земля Ярославни)

Відповідальна за випуск :  Журавська А.М., директор ЦБС

Матеріал підготували:      Журавська А.М.

                                                Кревсун Л.В., бібліограф 1к. ЦБ

Комп`ютерний набір:        Журавська А.М.

Комп`ютерна верстка:      Овчаров О.О., технік-програміст ЦБ

Редакційна колегія:           Журавська А.М.

                                               Підв`язна А.М.,пров. методист ЦБ

                                               Радіна Г.М., бібліотекар 1к. ЦБ

           41500

          м. Путивль

          вул Кірова, 30

          Центральна районна бібліотека

          тел: 0(5442)5-44-18

          E-mail: cbs-putivl@ukr.net

          http://putivl.com.ua

Зміст

         Земля Ярославни………………………………………………………………………………….4

          Бондаренко Олексій Михайлович……………………………………………………………..6

          Воронін Ігор Іванович…………………………………………………………………………….7

          Гавриленко Юрій Іванович………………………………………………………………………9

         Дашкеєв  Анатолій  Олександрович………………………………………………………….11

         Оксаненко Валентин Олексійович…………………………………………………………….13

         Плотніков Анатолій Федорович………………………………………………………………..16

         Хлопов Юрій  Якович……………………………………………………………………………19

Земля Ярославни.

          Краєзнавство  вже  давно набуло великої популярності, оскільки дозволяє людям більш глибоко пізнати свою Батьківщину, її історичний спадок, здобутки народу, відкривати на своїй землі скарбниці та чудеса світового рівня. Розвиток краєзнавства, безумовно, впливає на процеси державотворення та національного відродження, викликає у людей відчуття причетності до подій минулого і сьогодення.

         В Україні прийнято ряд нормативно-правових актів, покликаних підтримати краєзнавчу діяльність. Залучення до цього процесу органів виконавчої влади, наукових і освітніх закладів, широких кіл громадськості визначено  Програмою розвитку краєзнавства на період до 2010 року (Постанова Кабінету Міністрів України від 10.06.2002 року № 789). Заплановані нею різноманітні краєзнавчі заходи реалізуються за активної участі бібліотек, в яких акумульовані відповідні ресурси і здійснюється інформаційне забезпечення дослідницької, видавничої та просвітницької діяльності з питань краєзнавства. Виконуючи свою соціально-культурну функцію, бібліотеки мають найкращу можливість популяризувати  краєзнавчу інформацію, реалізувати державні й власні ініціативи у цій сфері, заохочують людей до вивчення історії свого краю. Тому краєзнавчу діяльність бібліотек визначено одним з провідних напрямків бібліотечної роботи і регламентовано «Положенням про краєзнавчу роботу бібліотек системи Міністерства культури і мистецтв України № 314 від 11.06.96р.)Надзвичайно багата красою, славетна своїм історичним минулим, неповторна і благодатна земля путивльська… Оспівана у піснях, ліричними рядками увінчана і фотокадром охоплена її життєва мить, яка повертає нас у далеке минуле… Фонд краєзнавчих видань нашої бібліотеки налічує понад 2 тис. документів, виданих українською та російською мовами. Краєзнавча тематика в роботі  Путивльської ЦБС- головна, адже краєзнавство — це знання не лише минулого, а й сьогодення.

image029

        Бібліотека значно розширює свої функції. Ще  недавно читач вибирав книгу, знайомився з новинками літератури, розгорнутими книжковими виставками та полицями, міг бути учасником читацької конференції, усного журналу, чи ще якогось літературного заходу. А вже зараз до цього додались виставки місцевих художників, різб`ярів по дереву, рукодільниць…

          В Путивльській  центральній районній бібліотеці  проведений цикл художніх виставок-вернісажей «Талантами славна земля Ярославни».  Всі бажаючі   мали  можливість  ознайомитись з творчістю  наших талановитих земляків.

          Бібліотека  об`єднала навколо себе багатьох  митців Путивльського району. Серед них майстри пензля —  Ніна Кібрик, Валентин Оксаненко, Олександр Смолін, Олексій Бондаренко, Таміла Лях,   Юрій Хлопов,  Юрій Гавриленко, Ігор Воронін, Анатолій Плотніков,  Анатолій Дашкеєв, Володимир Бєліков,  Володимир Новіков;  вишивальниці — Альбіна Русакова, Оксана Русакова, Раїса Русакова,  Катерина Бокатова, Лідія Бабкіна, Анна Голуб, Ніна Козуненко, Валентина Маланюк, Марія Куман, Софія Фінь, Віра Панченко, Катерина Бокатова, Надія Спіцина, Анна Сушкова;    вироби опудал,таксидермія -Анатолій Малий; нанизувальниці бісеру — Катерина Бокатова; майстриня коренепластики — Ганна Савченко;  майстри плетива з лози — Щербані Фаїна та Андрій; в`язальниці — Олександра Перерва, Альбіна Русакова; рукодільниці — Олена Кардашова; фотолюбителі — Михайло Цеков,  Володимир Лях  та ін.

          Хто пензлем, хто за допомогою природних  матеріалів, хто «золотою голкою» увінчує для всіх нас миті життя, що несуть реальне відчуття щастя, закликають кожного відшукати в собі й власний, неповторний талант і дати йому можливість розвинутися.

          Посібник  розрахований на широке коло користувачів, а також бібліотечних працівників для популяризації творчості  талановитих митців серед широкого кола населення.  Містить хронологічний перелік статей про митців по жовтень 2009 року.

           Матеріал випуску  розміщений на сайті Путивль в публікаціях районної бібліотеки.

Бондаренко Олексій Михайлович

          Hародився в 1951році в с. Дмитрівка, що на Буринщині. В 1976 році  доля пов`язала Олексія Михайловича з Путивлем. Більше 20-ти років  працював художником-оформлювачем в ПМК-21. Писав гасла, плакати та художньо оформлював їх.

          Олексій Михайлович самодіяльний художник-графік. Не маючи спеціальної освіти пише такі чудесні роботи. В своїх ліногравюрах і малюнках пером  художник розповідає глядачам про свій складний і багатий внутрішній світ.

Всіх робіт у О.Бондаренка майже тисяча. Вперше 5 своїх робіт він представив на виставці народних умільців в обласному центрі  в 1987 році. В каталозі  тієї виставки є такі рядки «…ліногравюри  митців, виконані в різних техніках, в основному відтворюють історичні події, подають композиції присвячені сьогоденню. Слід відзначити роботи О.Бондаренка…»

В травні 2002 року в центральній районній бібліотеці відбулась презентація виставки художника. На виставці були представлені  більше 50 робіт. Цілий місяць прикрашали картини читальний зал бібліотеки, і читачі мали велику нагоду насолоджуватись великим мистецтвом у рідному Путивлі.

Література про нього:

          Журавская, А.М. Районной библиотеке — 85 [Текст] : о творческой связи библиотеки с художниками, рукодельницами, умельцами края / А.М. Журавская // Путивльські відомості. — 2007.  — 29 верес. (№78).

          Лях, Т. Оживают сказочные образы [Текст]: о творчестве Алексея Бондаренко, Анны Савченко / Лях Т. // Путивльські відомості. — 2002. — 12 черв. (№47).

          Журавська, А.М. Звіт Путивльської ЦБС за 2002р. [Текст]: про презентацію художньої виставки О.М.Бондаренка / А.М. Журавська .- Путивль, 2003.

 image037 image039

Олексій Бондаренко на презентації виставки.

Воронін Ігор Іванович

Народився у 1964 році у м. Путивлі в сім`ї робітників.

image041

          Дитячі та юнацькі роки пройшли на Путивльщині.

          Після закінчення СШ вступив до Путивльського професійно-технічного училища. Після закінчення якого

служив у лавах  Радянської Армії.

          Свій творчий шлях художник  почав в  бюро естетики  виробничого об`єднання «Сейм» під керівництвом Гузеєва  В.Є.

           Деякий час працював в міській художній майстерні, художником-оформлювачем в Путивльському районному дорожно-ремонтному відділі.

          Художньому ремеслу навчався у старших колег по роботі — Ждановича Л.А. і Гавриленка Ю.І.

          Неодноразово виставляв свої роботи на районних фестивалях народної творчості  і краєзнавчому музеї.

          «Весь світ живопису» та «Не тьмяніє палітра душі»— так називались виставки робіт художника-любителя Ігоря Івановича Вороніна представлених в центральній районній бібліотеці.

Література про нього:

          Журавская, А.М. «Талантами славна земля Ярославны [Текст] : о выставке художников и рукодельниц Путивльщины  / А.М. Журавская  // Путивльські відомості. -2009. — 25 берез. (№23).

          Журавская, А.М. Районной библиотеке — 85 [Текст] : о творческой связи библиотеки с художниками, рукодельницами, умельцами края /А.М. Журавская // Путивльські відомості. — 2007.  — 29 верес. (№78).

        Анякина, В. Будь счастливой и славной, земля Ярославны [Текст] : о выставке работ художников  Гавриленко Ю.И., Воронина И.И.; фотовыставке Цекова М.Н.; мастериц- рукодельниц Бабкиной Л.Д., Русаковой А.П., Бокатовой Е.А. в рамках фестиваля «Золотая кувшинка»  / В.А. Анякина  // Путивльські відомості. — 2007.  -15 серп. (№64).

          Журавська, А.М. Звіт Путивльської ЦБС за 2007 рік. [Текс]: про презентацію художньої виставки І.І. Вороніна / А.М. Журавська. — Путивль, 2008.

        Робота  митця відображена в звітах про роботу  центральної районної бібліотеки  протягом 2005-2008 років

Роботи Ігоря Вороніна:

                       image049    image051              image053

Гавриленко Юрій Іванович.

DIGITAL CAMERA

          Народився  в 1946 році  в селі Мацкове, що на Глухівщині в сім`ї колгоспників. Дитинство пролетіло  в рідному селі.  Після закінчення школи та служби в лавах Радянської Армії, Юрій Іванович оселився в Путивлі. Працював  на   заводі радіодеталей в «Бюро естетики».   Малюванням захопився ще з дитинства.  Це захоплення стало змістом його життя. Він вступає до Московського народного університету мистецтв ім. Н.К.Крупської і одержує професію художника-оформлювача.

       Його чарує краса краєвидів, бентежать ніжні переливи кольорів дерев, трави, квітів, води, щебет птаства, сонячний водограй…

         Майстру подобається малювати птахів,  звірів, квіти, природу…  Це залежить від стану його душі, настрою, пори року та інших причин. Не можна відірватися й надивитися на красу, створену руками  обдарованого багатогранного митця.

          Юрій Іванович постійно  представляє свої роботи на районних та обласних виставках народних умільців. Часто його роботи можна побачити в районній центральній бібліотеці, де він і працює понад 10 років.

        Творча співпраця колективу бібліотечних працівників і художника  створила в бібліотеці атмосферу  гармонії, тепла, доброзичливості, краси  і це все поєднується в єдине ціле.

Література про нього:

          Журавская, А.М. «Талантами славна земля Ярославны [Текст] : о выставке художников и рукодельниц Путивльщины / А.М. Журавская  // Путивльські відомості. -2009.  — 25 берез. (№23).

          Журавская, А.М. Районной библиотеке — 85 [Текст] : о творческой связи библиотеки с художниками, рукодельницами, умельцами края / А.М. Журавская // Путивльські відомості.  — 2007.  — 29 верес. (№78).

          Анякина, В.А. Будь счастливой и славной, земля Ярославны [Текст] : о выставке работ художников Гавриленко Ю.И., Воронина И.И.; фотовыставке Цекова М.Н.; мастериц- рукодельниц Бабкиной Л.Д., Русаковой А.П., Бокатовой Е.А. в рамках фестиваля «Золотая кувшинка»  / В.А. Анякина  // Путивльські відомості. — 2007. — 15 серп. (№64).

           Журавська, А.М. Звіт Путивльської ЦБС за 2008 рік. [Текст ] : про творчість  Ю.І.Гавриленко  / А.М. Журавська.-

Путивль, 2009.

         Журавська, А.М. Звіт Путивльської ЦБС за 2007 рік. [Текст ] : про творчість  Ю.І.Гавриленко  / А.М. Журавська.- Путивль, 2008.

        Робота  митця відображена в звітах про роботу  центральної районної бібліотеки  протягом 1998-2008 років

Роботи  Юрія Гавриленко

image059   image061    image043

     image045

Дашкеєв Анатолій Олександрович

image047

          Живописець, викладач образотворчого мистецтва. Народився 1950 року в м. Путивлі. Закінчив Хабаровський педагогічний інститут, відділення художньої графіки. Стажування проходив в Художньому інституті ім. Сурикова в Москві. Працює в стилі авангарду. Керівник образотворчої студії в центрі позашкільної роботи в Путивлі. Виставки митця проходили у Путивлі, Сумах, Києві, Москві, Харкові, Пархомівці. Учасник «Весняного пленеру — 2006» у Гурзуфі.

         Його роботи наповнені світлом акварелі, картини в більш темних тонах розкривають не просто якусь тему, а скоріше, складний, багатогранний  внутрішній характер самого художника. «От мрака масла — к прозрачности абстракции и мастерству акварели…» -такі чудові слова сказав про художника  мистецтвознавець  В.Ю.Панасюк.

         Непросто зрозуміти і оцінити творчість цього художника не  фахівцю, але  чим більше  вдивляєшся в його роботи, тим ясніше  розумієш, які ми різні, а іноді настільки, що  важко зрозуміти один одного… Може це  застигла на полотні музика, згусток  відчуттів, своєрідний поклик душі. Хтось це може почути, зрозуміти, а хтось ні…

Література про нього:

          Художньо-мистецька спадщина Сумщини.[Текст]: пошуки, розвідки, дослідження до довідкового збірника. — К.: «Хрещатик», 2007. — с.144

          Шамрай, И. Мир творчества, любви и доброты [Текст] : о творчестве художника Дашкеева А.А. / И .Шамрай  // Путивльські відомості. — 2008.  — 17 груд. (№100).

           Журавская, А.М. Районной библиотеке — 85 [Текст] : о творческой связи библиотеки с художниками, рукодельницами, умельцами края / А.М. Журавская // Путивльські відомості. — 2007.  — 29 верес. (№78).

          Жулева, Р. Заметки не очень постороннего наблюдателя  [Текст] : в рамках фестиваля «Золотая кувшинка» выставка-портрет, как жанр живописи, приняли участие Анатолий Дашкеев, Владимир Ратнер, Владимир Беликов  / Р. Жулева  // Путивльські відомості. — 2007. — 25 серп. (№74).

           Луговской, А. Отцвела «Золотая кувшинка» [Текст] :  о художнике-учителе А.А. Дашкееве / А. Луговской

//Путивльські  відомості. — 2007.  — 15 серп.(№64).

          Лях В. Фестиваль «Золотая кувшинка» стартовала  [Текст] : на открытии выставки в музее были представлены работы А. Дашкеева, В. Ратнера, А. Луговского  /  В. Лях  // Путивльські відомості. — 2007.  — 8 серп. (№62).

          Кибрик, Н. Искусство и творчество [Текст] : в рамках фестиваля «Золотая кувшинка» фильм о художнике А. Дашкееве  /Н. Кибрик  // Путивльські відомості. — 2007. — 14 лип. (№55).

           Пленэр у Собора [Текст] : об участии А. Дашкеева в пленэре // Путивльські відомості. — 2007. — 30 трав. (№42).

        Лепешкин, А. От фольклора до авангарда  [Текст] :  в рамках фестиваля «Золотая кувшинка» выставка  картин А. Дашкеева  / А. Лепешкин  // Путивльські відомості. — 2006.  — 12 серп. (№64).

          Шамрай И. Так сложилась жизнь  [Текст] : о творчестве А.А. Дашкеева  /И. Шамрай // Путивльські відомості. — 2005.  — 19 листоп. (№94).

image031          image033

Оксаненко Валентин Олексійович

image035

          Народився в 1939 році  в м. Ленінграді   в сім`ї військового. Після  закінчення   СШ №1 в м. Путивлі в 1956 році   працював   матросом на суднах Чорноморського пароплавства, потім  — художником-оформлювачем   в Головному  геологічному управлінні  «Ухтанефть» в м. Ухті Комі АРСР.  Закінчив факультет англійської мови  Сумського педінституту  і Московский   народний   університет мистецтв  ім. Н.К.Крупської за спеціальністю  «Станковий живопис». З 1965  по 1994 рр.  працював  вчителем  образотворчого мистецтва  та англійської мови у  школах області і району, художником в кінотеатрі «Ярославна», районному будинку  культури, сільськогосподарському  технікумі.

        Переважно любить працювати маслом, гуашем в жанрі пейзажу та натюрморту. Його художні набутки неодноразово демонструвалися на персональных виставках, поповнювали  приватні колекції. В  січні-березні  2007 року був учасником  художньої виставки в м. Роттердам (Голландія). Одного разу, Валентину Олексійовичу в Москві  на Арбаті   випала честь  познайомитись  з іноземцем  Ат де Браном, дочка якого Юдиф Станненберг —  художниця.  Вони обмінялись адресами. Через  деякий час  Валентин Алексійович  одержав листа  з пропозицією  вислати декілька своїх робіт в Голландію  для розгляду  комісії по мистецтву   І він вислав два десятка своїх робіт живопису,  з яких на виставку відібрали половину.  Ось таким чином картини живопису нашого земляка «Река Сейм», «Монастырь осенью», «Вид Путивля»  та ін. попали в далекі Нідерланди  і були розміщені у виставковій галереї Ріддеркерк  та одержали високу оцінку  шанувальників і колег-художників.

          Його художні набутки неодноразово демонструвались на персональних виставках, поповнили  приватні колекції  в Англії (м. Чатем, графство Кент); в м. Алсмер — Голландія і в Росії (м.  Нафтоюганськ). Валентин Олексійович  багато разів приймав участь в організації своїх художніх виставок  та  виставок  робіт  художників області в м. Путивлі.  З березня 2009 року  виставка  його робіт знаходиться в Путивльській центральній районній бібліотеці.

          На жаль,  ця талановити людина в липні  2016 року відійшла в інші світи…

Література про нього:

      Художньо-мистецька спадщина Сумщини.[Текст]: пошуки, розвідки, дослідження до довідкового збірника. — К.: «Хрещатик», 2007. — с.144

          Воспитывать чувство прекрасного… [Текст]: о художниках В.А. Оксаненко, Ю.Я. Хлопове // Путивльські відомості. — 2009. — 23 трав. (№40).

          Журавская, А.М. «Талантами славна земля Ярославны» [Текст] : о выставке художников и рукодельниц Путивльщини  / А.М. Журавская // Путивльські відомості. -2009.  — 25 берез .(№23).

         Журавcкая, А.М. Районной библиотеке — 85 [Текст] : о творческой связи библиотеки с художниками, рукодельницами, умельцами края / А.М. Журавская //Путивльські відомості. — 2007. — 29 верес. (№78).

         Лепешкина, Е.Н. Встреча на Арбате [Текст] :о художнике Оксаненко В.А. и его выставке в Англии / Е.Н. Лепешкина // Вечерний Путивль. — 2007.  — 16 февр. (№7).

        Лепешкин, А.Д. Счастливый случай [Текст]: о творчестве В.А.Оксаненко / А.Д Лепешкин //  Путивльські відомості. — 2007. — 21 лют. (№15.)

          Лях В.И. Любовь к родной земле [Текст]: выставка пейзажной живописи Оксаненко в районной библиотеке  / В.И. Лях  // Путивльскі відомості. — 2005. — 1січ. (№1-2).

          Журавська, А.М. Звіт Путивльської ЦБС за 2005рік [Текст]: про презентацію художньої виставки В.О. Оксаненко / А.М. Журавська. — Путивль,  2006.

Роботи Валентина Олексійовича

image019image021image023image025

Плотніков Анатолій Федорович.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

          Народився  і виріс у Путивлі.  Зараз проживає в Путивлі і  творчо працює над створенням художнів образів. Дуже до вподоби йому різьба по дереву. Виконані ним скульптури — справжні твори мистецтва. В них автор відображає своє бачення житття.  Ніколи не варто сперечатися з художником, навіть якщо його світобачення докорінно різниться від вашого, видається полярним чи неприйнятним, слід пам`ятати: маєте справу не з опонентом, а з митцем, котрий сприймає світ не одновимірно, як більшість пересічних глядачів, а у всій його багатовимірності й стереоскопічності. І в кого, як не в художника, спробувати навчитися нам толерантності — доброзичливому визнанню права на існування протилежної думки?..  Його ідеї втілені в багатьох скульптурах. Майстер звертається до витоків  етнічної культури. Етнічні міфо-образи прадавніх богів виринули саме з виру вічності — й …втілилися уявою художника в людську подобу.  Свою роботу він виконує професійно і  майстерно. Такі його  твори прикрасять  кожну столичную художню майстерню чи приватну колекцію.  Багато своїх робіт він продав, роздарував своїм друзям. Деякі продовжують стояти в майстерні, напівтемному підвалі-майстерні, в якому художник і проводить  більшу частину свого життя.

          «Живопис і скульптура» так  називалась  його виставка, яка була  оформлена в центральній районній бібліотеці. Якщо  робота над деревом — покликання душі , то є у нього і хобі — це рибалка. Любить посидіти, подумати  про життя на березі річки..

          А ще Анатолій Федорович — своя  людина у  «моржовій  компанії». Він  полюбляє купатись  круглий рік.

Література про нього:

          Многоликие образы. Выставка работ  живописи и скульптуры Анатолия Плотникова [Текст]: о выставке А. Плотникова в центральной районной библиотеке // Путивльскі відомості. — 2008. — 24 трав. (№41).

         Журавская, А.М. Районной библиотеке — 85 [Текст] : о творческой связи библиотеки с художниками, рукодельницами, умельцами края  / А.М. Журавская // Путивльські відомості. — 2007.  — 29 верес .(№78).

         Лях, В.И. Вернисаж на излете лета  [Текст] :о   новых работах художника и скульптора А.  Плотникова / В.И. Лях  // Путивльські відомості. — 2006. — 2 верес. (№61).

        Шамрай И. В  скульптурах живет солнце [Текст] :  о скульпторе и художнике А.Ф. Плотникове / В.И. Лях  // Путивльські відомості. — 2006. — 8 лют. (№11).

          Живет в Путивле «Борода» [Текст] :  про скульптора і художника А.Ф. Плотнікова  // Путивльські відомості. -2000. — 6 трав. (№36-37).

Роботи Анатолія Федоровича

image011  image013     image015image017

Хлопов Юрій Якович

image001

          Народився у 1937  році  на Уралі. Закінчив десятирічку Талалаєвської  СШ Чернігівської  області. Малюванням  захопився ще  з дитинства.

          У 1957 році   будував  шахту  «Сумська комсомольська» Кадієвського шахтоуправління.

         У 1961 році проходив службу  в рядах Радянської  Армії         Сибірського військового  округу.

         Закінчив Московський народний університет  мистецтв ім. Н.К.Крупськоі, факультет «Рисунок и живопись».

         12 років працював  учителем Линівської  сільської школи, закінчив Глухівський педінститут.

         4  роки  працював   сільським  головою в с. Линове.

         З 1974 року (10 років) працював інструктором  Путивльського  райкому партії. 5 років — директором районної кіномережі.  У  70-і роки  разом з видатним  кінорежисером Тимофієм Левчуком займався організацією зйомок фільму «Дума  про Ковпака».

         З  1988 року  — інспектор районного  відділу освіти.

        Його  хобі  — живопис.  Приймає активну участь  у  районних та  обласних виставках народних умільців, 21 рік присвятив  «моржуванню».

          У  2003 році   виставка його робіт «Симфония красок» була розміщена в центральній районній бібліотеці.  Протягом  місяця чудові пейзажі, натюрморти, портрети прикрашали  читальну  залу бібліотеки.

         З 1997 року  Юрій Якович знаходиться на заслуженому відпочинку.

image003  image005

image007 image009

Література про нього:

       Воспитывать чувство прекрасного… [Текст]  : о художниках В.А. Оксаненко, Ю.Я. Хлопове  // Путивльські відомості. — 2009. — 23 трав. (№40).

      Журавська, А.М. Районной библиотеке — 85 [Текст] : о творческой связи библиотеки с художниками, рукодельницами, умельцами края / А.М. Журавская // Путивльські відомості. — 2007. — 29 верес. (№78)

       Журавська, А.М. Звіт Путивльської ЦБС за  2007р. [Текст ] : про  презентацію виставки Ю.Я. Хлопова  / А.М. Журавська. — Путивль, 2008.

 

 

Коментарі

Наразі ще немає коментарів.

Залишити коментар
 
  (Не публікується)