Випуск 2

Відділ культури і туризму Путивльської

районної державної адміністрації

Путивльська централізована бібліотечна система

  Центральна районна бібліотека

Талантами славна земля Ярославни

Творчість самобутніх талановитих майстринь краю

Випуск 2

Путивль   2009

Творчість самобутніх талановитих майстринь краю. Вип. 2 [Текст] / Путивльська центральна районна бібліотека; упоряд.  А.М. Журавська. — Путивль, 2009. — 20с. — (Талантами славна земля Ярославни).

Відповідальна за випуск: Журавська А.М., директор ЦБС

 

Матеріал підготували:     Журавська А.М.

Кревсун Л.В.

 

Комп`ютерний набір:      Журавська А.М.

 

Комп`ютерна верстка:    Овчаров О.О.

 

Редакційна колегія:         Журавська А.М.

Підв`язна А.М.

Радіна Г.М.

41500  м. Путивль

вул. Кірова, 30

Центральна районна бібліотека

тел: 0(5442)5-44-18

E-mail: cbs-putivl@ukr.net

http://putivl.com.ua

 

          Зміст

 

 

Ода життю ……………………………………………………..4

Бабкіна Лідія Дмитрівна ……………………………………..6

Голуб Ганна Григорівна ………………………………………9

Караулова Людмила Анатоліїва ………………..…………11

Козуненко Ніна Василівна …………………………………12

Куман Марія Олексіївна ……………………………………15

 

Ода життю

         Один з видів народного мистецтва — декоративно-ужиткове мистецтво — виникло з любові до рідної землі, навколишнього світу та з потреби не тільки бачити красу, а й творити її власними руками.

          Із далекого минулого прийшло до нас рукоділля — шиття, плетіння, в`язання, вишивання, нанизування тощо.

       У невичерпній скарбниці духовної культури нашого народу значне місце належить вишивці, з якою пов`язана вся багатовікова  історія українського народу, його творчі пошуки, радість, горе, перемоги і поразки, сподівання на майбутнє.

         Вишиванка — це духовний символ українського народу, рідного краю, батьківської оселі, тепла материнських рук.

      В основу  сучасної  художньої  творчості  покладено традиції народного мистецтва — невичерпного джерела вигадки, спостережливості, смаку, різноманітності кольорових поєднань, орнаментальних мотивів і форм. Як могутня ріка, що витікає з невеликого джерельця, на своєму довгому шляху вбирає десятки й сотні ручаїв і річок, так народне мистецтво створювалось упродовж століть багатьма поколіннями сільських, слобідських і міських майстрів.

          Передаючись із покоління в покоління, з уст в уста, з рук в руки, у різноманітності проявів воно завжди було і є грунтом  для спілкування людей, тим невичерпним джерелом пізнання історії та культури, звідки йдуть витоки професійної майстерності. Пісня і танець, малюнок і казка, ремесло — творіння рук  людських — стали національною основою сучасного народного мистецтва.

          Серед художників, поетів та письменників іде суперечка, яким рукам жіночим віддати шану. Одні з трепетом описують тонкі, витончені, музикальні пальчики, доглянуті та ніжні, інші складають вдячність  натрудженим важкою працею мозолистим рукам. Моє покоління сприймає руки трудівниць, як руки наших матерів — вони були важкими та мозолистими.

          Ми шануємо «золоті руки»  майстринь-вишивальниць і хочемо сказати — спасибі, вклонившися до землі — за прекрасні  їх витвори мистецтва. Нехай доля і Бог їм пошлють міцного здоров`я, благополуччя і багато років для творчості і для добра.

          В Україні вишивають скрізь. Але кожен район, навіть кожне село має свої улюблені кольори, свої місцеві узори і техніку виконання. З покоління в покоління  передавалися секрети рукоділля.  В орнаментах вишивок майстрині завжди відтворювали красу нашої рідної природи, особливо в період її квітування. Це відбилося і в назвах. Узори виконують різними техніками, й існує їх в Україні понад  сто —  від простих до дуже складних і копітких у роботі. З величезним задоволенням переглядаєш  ці узори.

          Якщо б зібрати разом жінок з різних областей України, то одразу стане очевидним величезне розмаїття вишивки.

У Сумській області  вишивають чорним і червоним, а також  вишивку поєднують з різноманітними кольорами.

Із бездоння віків, з неосяжних років,

З незмілілих глибин родоводу

Дивна врода співучих прийшла рушників

Їх цінують, як мудрість народу,

Щоб довіку нам щастя у домі було,

У житті — не лише на тканині,

Бережім рушники, і родини тепло

Щедро стелимо кожній родині.

          Історію рідного краю пише  кожен із нас. А сьогодні ми хочемо розповісти про наших земляків, якими щиро пишаємося. Завжди мимоволі думаєш: які талановиті в нас люди! Хотілося б розповідати і розповідати про кожну з наших землячок. Адже прекрасно, коли нас оточують багаті душею та талантами люди.

          Ми відкрили для широкого загалу імена багатьох талановитих майстринь, змусили сотні людей зазирнути в бабусині скрині й задуматися, що вони залишать у спадок для нащадків. Сподіваємося, що цей матеріал викличе у багатьох жінок непереборне бажання  вимережити собі, своїм рідним та близьким сонячні вишиванки, заквітчати оселю рушниками. Та найголовніше — навчити своїх доньок, онучок і правнучок цього давнього, як світ,  ремесла, щоб і вони вишили свою долю.

         Посібник розрахований на широке коло користувачів — початківців і професіоналів, а також для  тих, хто популяризує умільців краю.

          Випуск містить  перелік статей про митців  по жовтень 2009 року.

          Матеріал випуску розміщений  на сайті Путивль,  в публікаціях  районної бібліотеки.

Бабкіна Лідія Дмитрівна

          Бабкіна Лідія Дмитрівна.  Народилася  14 лютого 1951 року в селі Рев`якине, що на Путивльщині. Дитинство промайнуло в рідному селі. Після закінчення школи  переїхала до Путивля,  де і проживає до нині. Ще з дитячих років любила вишивати. 30 років працювала Лідія Дмитрівна  в районній  друкарні складачем  вручну, верстальницею.  І кожну вільну хвилинку вишивала, вкладала частину душі в свої роботи, залишаючись при цьому  клопіткою  дружиною, мамою і бабусею.

          З яскравих  і світлих картин, вишитих Лідією Дмитрівною,  дивляться на нас  проникливі очі  святих, представлений в яскравій   зелені величний Путивль, ніжно притискає до грудей  немовля  Мати… Скільки сили,  бажання і терпіння  треба  вкласти   в роботу,  щоб  глядач  побачив таке чудо? І причетний  серцем до такої краси, сам  стаєш чистіший і мудріший.

          Вона взяла кольори для своїх робіт від сонця і неба, від усього всесущого і прекрасного на землі. Як багато на її полотнах світла і радості. У її оселі є і ікони святі, і вишиті молитви, і вишиті рушники, і подушки, і скатертини, і серветки, і картини.

         Зараз  Лідія Дмитрівна  знаходиться на  заслуженому  відпочинку і продовжує вишивати.  В 2003 році виставку робіт  Лідії Дмитрівни,  влаштовували працівники центральної районної бібліотеки  «На втіху собі, на радість людям».

          Лідія Дмитрівна постійний учасник  і відвідувач   виставок  декоративно-ужиткового мистецтва. Бере участь в районних  і обласних фестивалях народної творчості, неодноразово її роботи  були представлені на виставках ужиткового мистецтва у Києві.

Література про неї:

         Журавська, А.М. Засідання клубу «Берегиня» [Текст] : виставка робіт рукодільниць Л.Д. Бабкіної та В.Т. Маланюк

/ А. Журавська // Путивльські відомості. — 2009. — 18 берез. (№21).

         Журавская, А.М. «Талантами славна земля Ярославны [Текст] : о выставке художников и рукодельниц Путивльщины /А.М. Журавская // Путивльські відомості. -2009. — 25 берез. (№23).

         Журавская, А.М. Районной библиотеке — 85 [Текст] : о творческой связи библиотеки с художниками, рукодельницами, умельцами края /А.М. Журавская // Путивльські відомості. — 2007. -29 верес. (№78).

         Сорока О.Я. Как всегда в клубе было интересно…[Текст] : о выставке Голуб А.Г., Русаковой А.П., Бабкиной Л.Д. / О.Сорока // Путивльські відомості. — 2007. — 25 серп. (№67).

          Анякина, В. Будь счастливой и славной, земля Ярославны [Текст] : о выставке работ художников  Гавриленко Ю.И., Воронина И.И.; фотовыставке Цекова М.Н.; мастериц-рукодельниц Бабкиной Л.Д., Русаковой А.П., Бокатовой Е.А., Голуб А.Г. в рамках фестиваля «Золотая кувшинка»  / В.А.Анякина // Путивльські відомості. — 2007. — 15 серп. (№64).

          Сорока О.Я. Дело для души [Текст] : о выставке рукодельниц Бабкиной Л.Д., Бокатовой Е.А., Финь С.Н. / О.Сорока  // Путивльські відомості. — 2005. — 1 січ. (№1-2).

         Самойликова Е.С. Себе на утеху, на радость людям [Текст] : о выставке Л.Д. Бабкиной / Е.С. Самойликова // Путивльські відомості . — 2003. — 8 листоп. (№90).

         Павлов, Л. Сегодня праздник полиграфистов…[Текст]: о работе типографии и ее сотрудников, в частности о Л.Д. Бабкиной / Л. Павлов // Путивльские ведомости. — 2001. — 6 мая  (№42).

          Журавська А.М. Звіт про роботу Путивльської ЦБС за 2007 рік [Текст]: про виставку робіт Бабкіної Л.Д  в центральній районній бібліотеці /А.М.Журавська. — Путивль, -2008.

Роботи Лідії  Дмитрівни:

image027 image033 image031 image029 image035   image037

Голуб Ганна Григорівна

         Рукодільниця згадує — мама шила, бабуся і вона захопилася.  У великій пошані в сім`ї була вишивка і вона теж цим захопилась з дитинства. Дуже багато вишивала. В її біографії  були тяжкі моменти, про які вона не любить говорити. Це відбилось в її творчості — 10 років перерви. А потім вона з новими силами і натхненням продовжила вишивати. І в 2007 році  виставка її вишиванок  під назвою «Душі її розрада»  прикрашала читальну залу районної бібліотеки. Виставку продовжували з одного місяця до двох — так вона зацікавила людей. Завжди дивувала рукодільниця: яскраві, живі, емоційні вишивки, більшість з яких на біблейські сюжети, просто чарують. Чого коштує  одна «Тайная вечеря», яка очолює виставку. Картина не потребує коментарів —  кожен уважний глядач знайде у своїй душі святе відлуння образу святих.

          ЇЇ роботи прикрашають домівку, ними захоплюються земляки. Кожна  з робіт індивідуальна і неповторна, плід довгої та кропіткої праці.

          Ганна Григорівна бере участь у виставках ужиткового мистецтва, які проходять в районі — фестиваль «Золотая кувшинка», День міста, Партизанські зірниці   тощо.

Виставка робіт Ганни Григорівни «Душі її розрада»

image025

Література про неї:

          Журавская А.М. Районной библиотеке — 85 [Текст] : о творческой связи библиотеки с художниками, рукодельницами, умельцами края / А.М. Журавская //Путивльські відомості. — 2007. — 29 верес. (№78).

          Сорока О.Я. Как всегда в клубе было интересно… [Текст] : о выставке Голуб А.Г., Русаковой А.П., Бабкиной Л.Д. / О.Я.Сорока // Путивльські відомості. — 2007. — 25 серп. (№67).

          Анякина В.А. Будь счастливой и славной, земля Ярославны [Текст] : о выставке работ художников  Гавриленко Ю.И., Воронина И.И.; фотовыставке Цекова М.Н.; мастериц рукодельниц Бабкиной Л.Д., Русаковой А.П., Бокатовой Е.А., Голуб А.Г. в рамках фестиваля «Золотая кувшинка»  / В.А.Анякина // Путивльські відомості. — 2007. — 15 серп. (№64).

         Журавська А.М. Звіт про роботу Путивльської ЦБС за 2007 рік [Текст]: про виставку робіт Бабкіної Л.Д  в центральній районній бібліотеці / А.М. Журавська. — Путивль, 2008.

Караулова Людмила Анатоліївна

         Караулова Людмила   Анатоліївна  народилась  19 квітня 1953 року  в місті Путивлі в сім`ї робітників. Дитинство пройшло в рідному місті. Навчалась в СШ №1 ім. Радика Руднєва. Після закінчення школи  працювала на заводі радіодеталей.

         Людмила Анатоліївна вишиває з дитинства, захоплення успадкувала від мами. Брала до рук  голку з ниткою і робила перші стібки, відтворюючі на полотні квіти, що її оточували. З роками захоплення стало душевною потребою — відкривати людям очі на казкове і прекрасне та возвеличувати його.  Вишивала серветки, рушники, картини, а згодом — ікони. Її оселю прикрашають вишиванки. Милуєшся ними, вони  дивляться на тебе, мов живі. Треба бути неабияким естетом, щоб  створити таку красу.

          «Бачити світ прекрасного» — так називалась виставка, що експонувалась в бібліотеці. На ній були представлені роботи із творчого доробку Людмили Анатоліївни. Це-  вишиті  ікони, квіти, пейзажі, композиції. Велике  враження справляють  роботи на релігійну тематику.  Дуже приємно бачити, як люди дивляться на ікони, а може просять у Бога щось добре, хороше…

         Дуже приємно зігрітися барвами літа. Квіти… Це як музика, що торкається найтаємніших струн серця, змушує бриніти їх в унісон. Букет, хоч і віддалено, дарує нам мажорний настрій літа, його пахощі. А вишивання такого букета, квіткової композиці ї- це справжнє мистецтво. Майстерно вишитий букет — це справжня симфонія барв, ліній, форм, своєрідний витвір мистецтва. Особливо красивими є букети, у яких  квітам почувається вільно, вони різні за висотою, їх розміщення максимально природне. Це  —  маки, троянди, ромашки, волошки тощо.

        Техніка, в якій виконує свої  роботи  майстриня, різноманітна: звичайний хрестик, ручний шов, гладь.

         То ж хай живе  красиве і корисне вишите жіночими руками, радує зір і серце і буде завжди святом серед будення.

Література про неї:

          Журавська, А.М. Свято серед будення  [Текст] : про  вишивальницю Караулову Л.А.  / А.М. Журавська // Путивльські відомості. — 2009. — 16 верес. (№73).

Роботи Людмили Анатоліївни:

image021 image023 image017 image019

Козуненко Ніна Василівна

          Козуненко Ніна Василівна народилася  1 січня 1950 року  в селі Червонівка, що на Білопільщині, в багатодітній сім`ї колгоспників.

          Після закінчення 8-річної школи в рідному селі,  вона вступає до Путивльського  педагогічного училища, яке закінчує з відзнакою. За  призначенням працює в Путивльському дитячому будинку, а згодом в дитячому садку №1. Поєднує   роботу з заочним навчанням у Харківському педагогічному  інституті ім. Г.Я.Сковороди, після закінчення якого працює викладачем  в педагогічному училищі ім. С.В. Руднєва (нині Путивльський педагогічний коледж). Має двох дітей — сина Ігоря і доньку Світлану, підростають онуки.

          Маючи гарний голос Ніна Василівна з 1967 року  постійний учасник художньої самодіяльності районного будинку культури.  Її  пісні  змістовні, мелодійні, задушевні. А зараз вона співає в ансамблі «Старушки- веселушки та дідочки-парубочки».

          З 2000 року вона на заслуженому відпочинку. Два роки потому Ніна Василівна почала займатися  вишиванням, а надихнула її подруга, колега — Семешина О.С. Світ її вишиванок різновидний.

          Життя повне несподіванок. Буває й таке: живе собі людина, як усі.  І  раптом, чим сильніше затягують її звичні сірі будні, тим яскравіше і нездоланніше одного разу виникне потяг до творчості.  Уже далеко не в юному віці несподівано так буйно розквітне талант, про який і гадки не мала…  Саме так сталося  і з Ніною Василівною.

          Взагалі феномен вишиваних пейзажів майстрині — в ефекті присутності ліричного героя, ікони святих, образ Матері і дитини, а також квіти.  Чимало в неї й жіночих образів — панянки постають перед нами щоразу іншими: романтичними й загадковими, веселими і замріяними, проте щоразу неповторними.

          В неї багато вишивок звірів і  домашних тварин. Звідки вона бере сюжети? Не лише з готових вишивок — часто  імпровізує. А які у неї чудові вишивки «Пори року». Безперечно, кожна пора року має свої принади, свою неповторність. Але весна… Весною душа прагне романтики, приємних несподіванок.  Саме такі різнобічні, веселі її сюжети.

          Мріє вишити портрет своєї старшої онуки  — Олександри, а для своєї мами — ікону.

Література про неї:

          Полтавцева Л.П. «Секреты счастливого дома»  —  такой была беседа на которую  собрались в по-домашнему уютном, украшенном весенними цветами читальном зале районной библиотеки представительницы двух женских клубов  — «Берегиня» и «Вдохновение» » [Текст]   / Л.П. Полтавцева  // Путивльські відомості. —  2009. — 23 трав. (№40).

          Журавская А.М. Районной библиотеке — 85 [Текст] : о творческой связи библиотеки с художниками, рукодельницами, умельцами края / А.М.Журавская // Путивльські відомості. — 2007. — 29 верес. (№78).

          Анякина В.А. Приглашает «Берегиня» [Текст] : презентация выставки путивльских рукодельниц Маланюк В.Т., Куман М.А., Козуненко Н.В. украшения из бисера Е.А. Бокатовой  / В.А. Анякина  // Путивльські відомості. — 2007. — 20 черв. (№48).

          Журавська А.М. Звіт про роботу Путивльської ЦБС за 2007 рік [Текст]: пропрезентацію виставки робіт Козуненко Н.В.  в центральній районній бібліотеці  /А.М. Журавська. — Путивль, 2008.

Роботи Ніни Василівни:

DIGITAL CAMERA DIGITAL CAMERA

DIGITAL CAMERA

DIGITAL CAMERA

 

DIGITAL CAMERA

Куман Марія Олексіївна

          Куман Марія Олексіївна народилась 1932 року в с. Мінаки Путивльського району в багатодітній сім`ї Олексія Захаровича та Меланії Федорівни Татарінових.

         Після закінчення Путивльської СШ №2 продовжувала навчання в педагогічному училищі, яке закінчила в 1956 році. Працювала вчителем у Черепівській СШ, що на Буринщині.

          В 1967 році, за сімейними обставинами, переїхала до Путивля, де працювала вихователем в дитячому садку №4.

          Має дочку та двох синів, п`ять онуків та правнука.

         Марія Олексіївна неодноразово  представляла  свої роботи на виставках ужиткового мистецтва  в рамках  фестивалів « Партизанські зірниці», «Золотая кувшинка» —  «Слово про землю Путивльську»,  «Путивль. Талантів квітуча краса»  та в центральній районній бібліотеці «Світ прекрасного»   тощо.

          Зараз  знаходиться на заслуженому відпочинку. Любить вирощувати квіти, а в зимові вечори — вишивати.

Література про неї:

           Анякина В.А. Приглашает «Берегиня» [Текст] : презентация выставки путивльских рукодельниц Маланюк В.Т., Куман М.А., Козуненко Н.В., украшения из бисера    Е.А. Бокатовой / В.А. Анякина  // Путивльські відомості. — 2007. — 20 черв. (№48).

           Журавська А.М. Звіт про роботу Путивльської ЦБС за 2007 рік [Текст]: про виставку робіт  Куман М.О.  в центральній районній бібліотеці / А.М. Журавська. — Путивль, 2008.

Роботи Марії Олексіївни:

DIGITAL CAMERA

DIGITAL CAMERA

DIGITAL CAMERA

 

Творчість самобутніх талановитих майстринь краю. Вип.2

Підписано до друку  01.10.2009

Формат А4. Замовлення № 1 Тираж 5.

Технічні засоби Путивльської ЦРБ

 

Коментарі

Наразі ще немає коментарів.

Залишити коментар
 
  (Не публікується)