Випуск 3

Відділ культури і туризму

Путивльської районної державної адміністрації

Путивльська централізована бібліотечна система

Центральна районна бібліотека

 

Талантами славна земля Ярославни

 

Творчість самобутніх

талановитих майстринь краю

Випуск 3

 

 

Путивль   2009

 

 

          Творчість самобутніх талановитих майстринь краю. Вип. 3 [Текст] / Путивльська центральна районна бібліотека; упоряд.  А.М. Журавська. — Путивль, 2009. — 20с. — (Талантами славна земля Ярославни).

 

Відповідальна за випуск :  Журавська А.М., директор ЦБС

 

Матеріал підготували:        Журавська А.М.

Кревсун Л.В.

 

Комп`ютерний набір:          Журавська А.М.

 

Комп`ютерна верстка:       Овчаров О.О.

 

Редакційна колегія:            Журавська А.М.

Підв`язна А.М.

Радіна Г.М

41500  м. Путивль

вул.  Кірова, 30

Центральна районна бібліотека

тел: 0(5442)5-44-18

E-mail: cbs-putivl@ukr.net

http://putivl.com.ua

 

Зміст

Ода життю  ……………………………………………………………………………………4

 

Маланюк Валентина Тарасівна ……………………..….……………………………..5

 

Панченко  Віра Василівна……………………………………………………………..…7

 

Спіцина Надія Дмитрівна……………….……………………………………….………..9

 

Русакова Оксана Михайлівна ………………………………………………..…..……11

 

Русакова Раїса Іванівна…………………………………………………………………13

 

Фінь Софія Назарівна……………………………………….……………………..……15

 

Вишиванка — це духовний символ українського народу, рідного краю, батьківської оселі, тепла материнських рук.

       В основу  сучасної  художньої  творчості  покладено традиції народного мистецтва — невичерпного джерела вигадки, спостережливості, смаку, різноманітності кольорових поєднань, орнаментальних мотивів і форм. Як могутня ріка, що витікає з невеликого джерельця, на своєму довгому шляху вбирає десятки й сотні ручаїв і річок, так народне мистецтво створювалось упродовж століть багатьма поколіннями сільських, слобідських і міських майстрів.

         Передаючись із покоління в покоління, з уст в уста, з рук в руки, у різноманітності проявів воно завжди було і є грунтом  для спілкування людей, тим невичерпним джерелом пізнання історії та культури, звідки йдуть витоки професійної майстерності. Пісня і танець, малюнок і казка, ремесло — творіння рук  людських — стали національною основою сучасного народного мистецтва.

       Серед художників, поетів та письменників іде суперечка, яким рукам жіночим віддати шану. Одні з трепетом описують тонкі, витончені, музикальні пальчики, доглянуті та ніжні, інші складають вдячність  натрудженим важкою працею мозолистим рукам. Моє покоління сприймає руки трудівниць, як руки наших матерів — вони були важкими та мозолистими.

       Ми шануємо «золоті руки»  майстринь-вишивальниць і хочемо сказати — спасибі, вклонившися до землі — за прекрасні  їх витвори мистецтва. Нехай доля і Бог їм пошлють міцного здоров`я, благополуччя і багато років для творчості і для добра.

       Ми відкрили для широкого загалу імена багатьох талановитих майстринь, змусили сотні людей зазирнути в бабусині скрині й задуматися, що вони залишать у спадок для нащадків. Сподіваємося, що цей матеріал викличе у багатьох жінок непереборне бажання  вимережити собі, своїм рідним та близьким сонячні вишиванки, заквітчати оселю рушниками. Та найголовніше — навчити своїх доньок, онучок і правнучок цього давнього, як світ,  ремесла, щоб і вони вишили свою долю.

      Посібник розрахований на широке коло користувачів — початківців і професіоналів, а також для  тих, хто популяризує умільців краю.

       Випуск містить хронологічний перелік статей про митців  по жовтень 2009 року.

       Матеріал випуску розміщений  на сайті Путивль,  в публікаціях  районної бібліотеки.

 

Маланюк Валентина Тарасівна

          Маланюк Валентина Тарасівна народилася  28 лютого 1949 року в с.Волокитине,  яке багате своєю історією  і мальовничою красою, в сім`ї колгоспників.

        Вишивати вона почала ще маленькою дівчинкою. Вчителем була її покійна мама,  Винник Катерина Іванівна, яка прищепила доньці любов до вишиванки. Першою її вишиванкою був маленький, вузенький рушничок з горобчиками.

        Навчаючись у Волокитинській 8-річній школі, а потім у Путивльській СШ №1  ім. Радика Руднєва, Валентину ще більше  захоплює чарівний світ вишиванки, з`являються нові серйозні  роботи.

        В 1966 році вступає до Івано-Франківського педагогічного інституту на факультет «Фізика. Математика». Навчаючись тут, виходить заміж за однокурсника Маланюка Антона Васильовича. Після закінчення вузу за розподілом працює в Путивльській СШ №3, а потім в СШ №2.

         У шлюбі має двох синів — Богдана та Юрка, а тепер уже і онуків.

       З 1996 року  Валентина знаходиться  на заслуженому відпочинку. Свій вільний час вона  віддає улюбленому заняттю і результат якого був представлений на виставці «Нитками долю помережу». В роботі застосовує техніку тонкого хрестика, вишиває тонкими нитками, чим досягає  щільності і соковитості кольору. В картині  «Дівчина з виноградом» використано 45 кольорів і понад 100 тисяч хрестиків. Коли трохи відійти  від неї,  справляє враження, що портрет мальований. Досягти такого ефекту дуже складно. Треба підібрати нитки різних кольорів, сумістити, не сплутати, ніде не помилитися; зробити обличчя, переходи. Валентина Тарасівна не боїться труднощів. Вона навіть не хоче братися за картину,  де використовується менше 40 кольорів, адже така не буде мати належного вигляду. Говорить, що для того, щоб лише вишити «живим» око потрібно  понад 10  кольорів. Зараз вона працює над картиною, де буде використано понад 360 тисяч хрестиків і понад 50 кольорів. Це буде сюрприз для глядачів.

      Глядачі відзначають велику майстерність та смак вишивальниці — не віриться, що так  точно можна зобразити людину за допомогою вишивки.

       В планах на майбутнє у майстрині — відобразити на полотнах вишиванок портрети своїх онуків.

       Сподіваємося, що талановита майстриня й надалі даруватиме нам насолоду від зустрічі зі своїм дивовижним мистецтвом.

       А ще у Валентини Тарасівни є хобі — квіти, садівництво та городництво.

 

Література про неї:

         Журавська А.М.  Засідання клубу «Берегиня» [Текст] :  про виставку рукодільниць В.Т. Маланюк, Л.Д. Бабкіної / А.М. Журавська // Путивльські відомості. — 2009. -18 берез. (№21).

         Журавская А.М. «Талантами славна земля Ярославны» [Текст] :  о выставке. художников и умельцев Путивльщины /А.М. Журавская // Путивльські відомості. -2009.- 25 берез. (№23).

         Журавская А.М. Районной библиотеке — 85 [Текст] : о творческой связи библиотеки с художниками, рукодельницами, умельцами края / А.М. Журавская // Путивльські відомості. — 2007. — 29 верес. (№78).

        Анякина В.А. Приглашает «Берегиня» [Текст] : презентация выставки путивльских рукодельниц Маланюк В.Т., Куман М.А., Козуненко Н.В., украшения из бисера Е.А. Бокатовой / В.А.Анякина // Путивльські відомості. — 2007. — 20 черв. (№48).

         Шамрай И. «Нитками долю помережу» [Текст]  : о творчестве рукодельницы В.Т. Маланюк / И. Шамрай // Путивльські відомості. — 2006. — 25 лют. (№17-18).

         Журавська А.М. Звіт про роботу Путивльської ЦБС за 2007 рік [Текст]: про виставку робіт  Русакової А.П.  в центральній районній бібліотеці / А.М. Журавська. — Путивль, 2008.

          Журавська А.М. Звіт про роботу Путивльської ЦБС за 2006 рік [Текст]: про виставку робіт  Русакової А.П.  в центральній районній бібліотеці / А.М. Журавська. — Путивль, 2007.

 

Пропонуємо  на розгляд її роботи:

DIGITAL CAMERA

DIGITAL CAMERA

 

Панченко Віра Василівна

          Панченко Віра Василівна народилась і прожила практично все своє життя в  своєму рідному селі Скуносове. 35 років  відпрацювала на заводі радіодеталей. Майстерність вишивки перейняла від матері, Катерини Євдокимівни, а тепер цьому навчила онуку Аліну.

          Заходиш до її оселі і ступати ніяково, бо розіслані на підлозі синьоокий барвінок, троянди та м`ята. Перевівши погляд з підлоги на стіни милуєшся  вишиванками, що дивляться на тебе,  мов живі. А з ліжка посміхаються червоними квітами білоокі сестрички-подушки.

          Дарує свої вишиванки  Віра Василівна друзям та рідні і запрошує повчитися майстерності, що передається із роду в рід незапам`ятно скільки поколінь.

          Ступають на її весільні рушники молодята. Красуються її вишиванки в Скуносівській бібліотеці.

         То ж хай живе красиве і кори сне, виплетене жіночими руками, радує зір і серце, буде  завжди святом серед будення.

       На виставці в  районній центральній бібіотеці «Своє життя я вишила нитками» разом з бабусиними вперше були представлені роботи онуки Аліни.  Вони дуже   яскраві, добрі, веселі. Хай же і її життя буде  таким  яскравим.

Література про неї:

         Журавская А.М. Районной библиотеке — 85 [Текст] : о творческой связи библиотеки с художниками, рукодельницами, умельцами края / А.М. Журавская // Путивльські відомості. — 2007. — 29 верес. (№78).

         Карпай Т.В. Свято поезії та музики [Текст] : про рукодільниць  із Скуносове Н.Д. Спіцину та В.В. Панченко / Т.В. Карпай // Путивльськыі відомості. — 2006. — 30 груд. (№104).

«Все життя я вишила нитками…» [Текст] : о выставке  Панченко Веры Васильевны в центральной районной библиотеке  // Путивльські відомості. — 2005. — 30 листоп. (№97).

          Овчарова, Г. Завітала естафета в Скуносове [Текст] : про вишиванки рукодільниць Н.Д. Спіциної, В.В. Панченко, П.Д. Панченко / Г. Овчарова  // Путивльські відомості. — 2005. — 11 черв. (№47).

         Журавська А.М. Звіт про роботу Путивльської ЦБС за 2007 рік [Текст]: про виставку робіт  майстринь зі Скуносове в центральній районній бібліотеці / А.М. Журавська. — Путивль, 2008.

Такі роботи представила на виставку Віра Василівна:

image033 image035 image025 image027

Cпіцина Надія Дмитрівна

 

          Людській мудрості, доброті і щирості немає меж, якщо по велінню того бажає душа. Ці  якості надихають і окрилюють, дають змогу дихати на повні груди, впевнено прямувати по життю.

          Саме такою є мила жінка, що проживає в селі Скуносове. Народилася Надія Дмитрівна Спіцина у Михайлівці Буринського району в післявоєнні роки. Закінчила 5 класів місцевої школи і в 12 років пішла працювати на ферму телятницею. В сім`ї Кулікових було не мало, не багато — п`ятеро дітей. Тому йти працювати, а не продовжувати навчання було необхідно.

         Весела за вдачею, з відкритим серцем, співучим голосом і працьовитими руками —  яких тільки вишиванок не надбала. Вміло вишиті на білому полотні, немов для молодят, скатерті в лебедях… Яскравими вишиванками обдаровує молода бабуся своїх онуків та сестер. Всі вони для неї бажані і рідні.

         Виховала двох дітей — доньку і сина. Все життя працювала дояркою…

      Зараз Надія Дмитрівна на заслуженому відпочинку. Активний читач Скуносівської бібліотеки, член любительського об`єднання  бібліотеки «Жіночі розмови».

       «Життя візерунками мережить» — так називалась виставка робіт  майстрині, оформлена в центральній районній бібліотеці.

 

Література про неї:

         Журавская А.М. Районной библиотеке — 85 [Текст] : о творческой связи библиотеки с художниками, рукодельницами, умельцами края / А.М. Журавская // Путивльські відомості. — 2007. — 29 верес. (№78).

         Овчарова Г.М. Життя візерунками мережить [Текст] : про рукодільницю із Скуносове Н.Д. Спіцину / Г.М. Овчарова // Путивльські відомості. — 2006. — 17 трав. №39).

         Карпай Т.В. Свято поезії та музики [Текст] : про рукодільниць  із Скуносове Н.Д. Спіцину та В.В. Панченко / Т.В. Карпай // Путивльськыі відомості. — 2006. — 30 груд. №104).

       Овчарова Г. Завітала естафета в Скуносове [Текст] : про вишиванки рукодільниць Н.Д Спіциної, В.В. Панченко, П.Д. Панченко / Г. Овчарова  // Путивльські відомості. — 2005. — 11 черв. (№47).

        Журавська А.М. Звіт про роботу Путивльської ЦБС за 2007 рік [Текст]: про виставку робіт  Спіциної Н.Д.  в

центральній районній бібліотеці /А.М. Журавська. — Путивль, 2008.

       Журавська А.М. Звіт про роботу Путивльської ЦБС за 2006 рік [Текст]: про виставку робіт майстринь зі Скуносове в центральній районній бібліотеці / А.М. Журавська. —  Путивль, 2007.

Пропонуємо на розгляд її роботи:

image019 image021 image023

Русакова Оксана Михайлівна

         Русакова Оксана Михайлівна народилась 9 лютого 1974 року в селі Суховерхівка Буринського району Сумської області. Мати — проста колгоспниця  Бариба Катерина Петрівна. Виховуючи чотирьох дітей, працюючи на фермі, пораючись по господарству завжди знаходила час  для вишивання. Скільки себе пам`ятає Оксана,  то мама маючи хвилинку відпочинку,  завжди тримала в руках голку і щось вишивала.

         Закінчивши школу, Оксана навчається на маляра-штукатура в Путивльському ПТУ (нині ліцей). Згодом виходить заміж, зараз в сім`ї  зростає троє дітей — два хлопчика і найменша — дівчинка.  І тут в пригоді стало її захоплення вишивкою. Чотири  останні роки Оксана Михайлівна займається вишивкою професійно.  Деякий час вона працювала в приватному підприємстві. А зараз вишиває на замовлення. Свої роботи вона  постійно виставляє в Сумському художньому салоні для продажу.

Література про неї:

          Журавська А.М. Звіт бібліотек Путивльської ЦБС за  2007рік [Текст ] : про роботу   бібліотек за рік, виставкова діяльність  / А.М. Журавська. — Путивль, 2008.

 

Для розгляду пропонуємо декілька її робіт:

image015 image017 image011 image013

Русакова Раїса Іванівна

Русакова Раїса Іванівна народилась в 1954 році  в м. Донецьку. Але більшу частину свого життя живе в Путивлі. Працювала на заводі радіодеталей. Вишивати любить з дитинства.  Любить вишивати рушники, сер ветки, картини, ікони…

Колись рушники  цвіли в кожній оселі: огортали своїми «крилами» образи, благословляли на шлюб і проводжали в останню путь… А потім у якусь нещасливу мить — змілів і одного дня  ледь не висох ущент живий струмочок вікової традиції. Тоді б залишилися рушники музейними експонатами, якби… Якби не впала в око їхня нев`януча краса людям, які  зобов`язались будь-що повернути до життя вишивку славного краю.

Література про неї:

          Журавська А.М.  Звіт про роботу   бібліотек Путивльської ЦБС за  2007рік [Текст ] : про виставку робіт  Русакової Р.І. в центральній районній бібліотеці  / А.М. Журавська, 2008.

Пропонуємо на ваш розгляд її роботи:

image003   image009

image005 image007

 

Фінь Софія  Назарівна.

         Фінь Софія  Назарівна.   Вона говорить про себе, що любить вишивати з дитинства. Спочатку оздоблювала хустинки, блузки, потім створювала весільні рушники. Довгими зимовими вечорами збирались у когось в хаті, вишивали, співали, а парубки сиділи поряд.  Прийшла до свекрухи і уквітчала світлицю своїми рушниками. За життя вишила 13 картин і всі роздала сусідам та близьким.

         Віддає перевагу в техніці «гладь». Вишиває не тільки на білому, але й на  різнокольорових полотнах. Секретами вишивання, майстерністю охоче ділиться.

 

Література про неї:

         Журавская А.М. Районной библиотеке — 85 [Текст] : о творческой связи библиотеки с художниками, рукодельницами, умельцами края /А.М Журавская // Путивльські відомості. — 2007. — 29 верес. (№78).

         Сорока О.Я. Дело для души [Текст] : о выставке рукодельниц Бабкиной Л.Д., Бокатовой Е.А., Финь С.Н. / О.Я. Сорока  // Путивльські відомості. — 2005. — 1 січ. (№1-2).

         Сорока О.Я. Запросила вітальня гостей [Текст] :про оформлену світлицю в райбібліотеці, на якій представлені роботи С.Н. Фінь та А.П. Русакової  / О.Я. Сорока // Путивльські відомості. — 2003. — 9 квіт. (№30).

image001

Так вишиває Софія Назарівна

Творчість самобутніх талановитих майстринь краю. Вип.3
Підписано до друку 01.10.2009
Формат А4. Замовлення № 1 Тираж 5.
Технічні засоби Путивльської ЦРБ
 

Коментарі

Наразі ще немає коментарів.

Залишити коментар
 
  (Не публікується)