Випуск 4

Відділ культури і туризму

  Путивльської районної державної адміністрації

     Путивльська централізована бібліотечна система

  Центральна районна бібліотека

Талантами славна земля Ярославни

Творчість самобутніх

талановитих майстринь краю

Випуск 4

Путивль   2009

          Творчість самобутніх талановитих майстринь краю. Вип. 4 [Текст / Путивльська центральна районна бібліотека;  упоряд.  А.М. Журавська. — Путивль, 2009. — 20с. — (Талантами славна земля Ярославни).

Відповідальна за випуск : Журавська А.М., директор ЦБС

Матеріал підготували:     Журавська А.М.

                                                      Кревсун Л.В.

Комп`ютерний набір:       Журавська А.М.

Комп`ютерна верстка:     Овчаров О.О.

Редакційна колегія:          Журавська А.М.

                                                     Підв`язна А.М.

                                                     Радіна Г.М.

41500  м. Путивль

вул. Кірова, 30

Центральна районна бібліотека

тел: 0(5442)5-44-18

E-mail: cbs-putivl@ukr.net

http://putivl.com.ua

 

Зміст

Ода життю  …………………………………………….……………4

 Бокатова Катерина Олександрівна …………………………5

 Кардашова Олена Миколаївна……………………..……..… 6

 Перерва Олександра Петрівна……………………….………9

 Русакова Альбіна Петрівна………………………………..…11

 Сушкова Ганна Василівна…………………………….………14

         В основу  сучасної  художньої  творчості  покладено традиції народного мистецтва — невичерпного джерела вигадки, спостережливості, смаку, різноманітності кольорових поєднань, орнаментальних мотивів і форм. Як могутня ріка, що витікає з невеликого джерельця, на своєму довгому шляху вбирає десятки й сотні ручаїв і річок, так народне мистецтво створювалось упродовж століть багатьма поколіннями сільських, слобідських і міських майстрів.

         Передаючись із покоління в покоління, з уст в уста, з рук в руки, у різноманітності проявів воно завжди було і є грунтом  для спілкування людей, тим невичерпним джерелом пізнання історії та культури, звідки йдуть витоки професійної майстерності. Пісня і танець, малюнок і казка, ремесло — творіння рук  людських — стали національною основою сучасного народного мистецтва.

        Серед художників, поетів та письменників іде суперечка, яким рукам жіночим віддати шану. Одні з трепетом описують тонкі, витончені, музикальні пальчики, доглянуті та ніжні, інші складають вдячність  натрудженим важкою працею мозолистим рукам. Наше покоління сприймає руки трудівниць, як руки наших матерів — вони були важкими та мозолистими.

       Ми шануємо «золоті руки»  майстринь-вишивальниць і хочемо сказати — спасибі, вклонившися до землі — за прекрасні  їх витвори мистецтва. Нехай доля і Бог їм пошлють міцного здоров`я, благополуччя і багато років для творчості і для добра.

        Ми відкрили для широкого загалу імена багатьох талановитих майстринь, змусили сотні людей зазирнути в бабусині скрині й задуматися, що вони залишать у спадок для нащадків. Сподіваюся, що цей матеріал викличе у багатьох жінок непереборне бажання  вимережити собі, своїм рідним та близьким, сонячні вишиванки. Заквітчати оселю рушниками. Та найголовніше — навчити своїх доньок, внучок і правнучок цього давнього, як світ,  ремесла, щоб і вони вишили свою долю. Посібник розрахований на широке коло користувачів — початківців і професіоналів, а також для  тих, хто популяризує умільців краю.

         Випуск містить хронологічний перелік статей про митців  по жовтень 2009 року.

         Матеріал випуску розміщений  на сайті Путивль,  в публікаціях  районної бібліотеки.

Бокатова Катерина Олександрівна

          Бокатова Катерина Олександрівна народилася в 1935 році в м. Путивль в сім`ї  робітників. Батько, Коханов Олександр Іванович,  працював робітником при  міській раді. Мати, Варвара Петрівна, була домогосподаркою.

        В сім`ї було четверо дітей, двоє з яких померли, а залишились тільки Катерина та Ганна. Навчалася Катерина Олександрівна в СШ №2. Далі продовжувала навчання  в Ніжинському бібліотечному технікумі, де здобула спеціальність бібліотекаря. За розподілом почала свою трудову діяльність в Путивльській районній бібліотеці. Потім, за комсомольським дорученням, вона працює сім років в Білогалицькій сільській бібліотеці.

         В 1960 році  виходить заміж і знову повертається до м. Путивля, працює в районній бібліотеці завідуючою відділом обслуговування читачів.

           11 років працює завідуючою Путивльським біозаводом. Вийшла на пенсію в 1990 році.

          Катерина Олександрівна має двох дітей — дочку Людмилу та сина  Ігоря, 5 онуків.

         Вишиванням захопилася в шкільні роки. Це була  техніка «гладь». А коли  з`явилась сім`я, підросли діти — шила для себе та доньки різний одяг.

         Коли вийшла на заслужений відпочинок,  знову  захопилась  вишивкою. Це  рушники, наволочки, серветки, хустинки тощо. Вишивала техніками «гладь» та «хрестиком». А три роки тому, з`явилося нове захоплення — нанизування, вироби з бісеру. Це хобі  посіло важливе місце у її житті. Не покидає навіть тепер, коли вкрай зайнята. Жіночі прикраси, жіночі примхи… Це так красиво. Мимоволі  подумки примірюєш кожну річ.

          Катерина Олександрівна своє захоплення нанизуванням прищепила своїй онучці — Бокатовій Владі. Влада ще захоплюється і графікою. Вони неодноразово представляли  свої роботи на районних виставках  декоративно-ужиткового мистецтва. Сестра,  Коханова Ганна Олександрівна, яка тільки любила в`язати,  дивлячись на   це диво, теж захопилась бісеронанизуванням, а згодом  —  випалюванням  і  вирізблюванням по дереву.

        Зараз в районній бібліотеці  розміщена виставка робіт  Катерини Олександрівни  і Ганни Олександрівни «Бісерне мереживо». Всі охочі можуть придбати собі прикраси.

 

Література про неї:

          Журавская А.М. «Талантами славна земля Ярославны [Текст] : о выставке художников и рукодельниц Путивльщины / А.М. Журавская // Путивльські відомості. -2009. — 25 берез. (№23).

         Журавская А. М. Районной библиотеке — 85 [Текст] : о творческой связи библиотеки с художниками, рукодельницами, умельцами края /А.М. Журавская // Путивльські відомості.  — 2007. — 29 верес. (№78).

        Анякина В.А. Будь счастливой и славной, земля Ярославны [Текст] : о выставке работ художников  Гавриленко Ю.И., Воронина И.И.; фотовыставке Цекова М.Н.; мастериц -рукодельниц Бабкиной Л.Д., Русаковой А.П., Бокатовой Е.А. в рамках фестиваля «Золотая кувшинка»  / В.А. Анякина // Путивльські відомості. — 2007. — 15 серп. (№64).

        Анякина В.А. Приглашает «Берегиня [Текст] : презентация выставки путивльских рукодельниц Маланюк В.Т., Куман М.А., Козуненко Н.В., украшение из бисера Е.А. Бокатовой/ В.А. Анякина // Путивльські відомості .-2007.-

20 черв. (№48).

        Сорока О.Я. Дело для души [Текст] : о выставке рукодельниц Бабкиной Л.Д., Бокатовой Е.А., Финь С.Н. / О.Я.Сорока // Путивльські відомості. — 2005. — 1 січ. (№1-2).

        Журавська А.М. Звіт про роботу Путивльської ЦБС за 2007 рік [Текст]: про виставку робіт  Бокатової К.О. в центральній районній бібліотеці  /А. М. Журавська. — Путивль, 2008.

Пропонуємо подивитись  її роботи:

image023 image025 image031 image033

Кардашова Олена Миколаївна

          Кардашова Олена Миколаївна  народилась 17 лютого 1964 року в Путивлі. Навчалась в СШ №2, далі продовжувала навчання в плодоовочевому технікумі. Має спеціальність бухгалтера.

         Її захоплення — картини  зі шкіри та тканини, а ще вона  виготовляє іграшки з тканини, хутра, шкіри та природних матеріалів.  Ці справжні  маленькі шедеври, які виготовляє майстриня, мають багатьох шанувальників.

         У її квартирі палахкотять диво-квіти та жар-птиці на картинах, виконаних у стилі аплікації, милують око пейзажі. Кожна прив`яла рослинка хоче віддалити «осінь» свого життя, хоче милувати собою навколишній світ, — каже  Олена Миколаївна.  То ж до своїх витворів вона додає більше сонця. А для цього  — крім праці, фантазії — докладає й кошти: фарби, нитки, спреї. Підмальовує, ретушує природний матеріал. Одним  словом, продовжує їхнє «квітування», підкреслює первозданну красу кожної билинки.

          Витоки наснаги народної майстрині, безперечно, в любові до рідної землі, рідного краю. Воліє більше помічати навколо себе добра, світла. Навіть за негоди, коли періщить невгамовний дощ, радіє цим хвилинам і водночас відчуває біль кожної зламаної рослини. Природа дарує нам невичерпні можливості вивчати її, відновлювати, берегти.

        Бере участь у виставках творчих робіт умільців. В районній бібліотеці  була розміщена виставка її робіт «Благословенна даром золотим».

 Література про неї:

         Журавская А.М. «Талантами славна земля Ярославны [Текст] : о выставке художников и рукодельниц Путивльщины / А.М. Журавская // Путивльські відомості. -2009. — 25 берез. (№23).

         Журавська А.М. Звіт про роботу бібліотек Путивльської ЦБС за  2007р.[Текст ] : про роботу   бібліотек за рік, виставкова діяльність / А.М. Журавська. — Путивль, 2008.

Для розгляду пропонуємо її роботи:

image035 image027 image029

Перерва Олександра Петрівна 

         Перерва Олександра Петрівна  народилася в  1946 році в м. Конотопі в робітничій см`ї.

        В 1954 році, разом з батьками, переїхала до Путивля. Тут закінчила школу.  Працювала на заводі радіодеталей, потім  на сільгосппідприємстві «Сільгосптехніка» — обліковцем.

        Зараз Олександра Петрівна на заслуженому відпочинку. Із самого дитинства займалась рукоділлям,  а саме —  в`язанням  гачком. Заняття цим видом мистецтва передала вона своїм улюбленим донькам.

         Пройшли роки, але не стерли вони в душі Олександри Петрівни любов до свого хобі і продовжує вона створювати руками ту нескінченну красу, яка приваблює кожну людину.

Література про неї:

           Журавська А.М. Звіт про роботу бібліотек Путивльської ЦБС за  2007рік [Текст ] : про роботу   бібліотек за рік, виставкова діяльність / А.М. Журавська. — Путивль, 2008.

 Пропонуємо подивитись  її роботи:

image017 image019 image021image015

Русакова Альбіна Петрівна

          Русакова Альбіна Петрівна народилась в Молдові м. Тираспіль. Батьки  —   Русаков Петро Никифорович  був військовим,  а мама, Єлізавета Іванівна — медсестра. Щасливе дитинство Альбіни тривало недовго — помер батько. Любов  до народної творчості прищепила їй мама, яку Альбіна Петрівна пам`ятає завжди за швейною машинкою, чи вишивкою. І їй це також подобалось.

         Вийшовши на пенсію, Альбіна Петрівна успішно здійснює свій величний проект — багато років підряд вісім годин щодня віддає вона вишиванню, вкладаючи в роботу свою наснагу, любов до народних традицій України та прагнення бачити рідний край багатим, квітучим.  Сидячи над п`яльцями, вишиває рушники щоденно. А в пам`яті виринають картини важкого дитинства, яке пройшло в с. Чорнобровкине. Після смерті батька вона з важко хворою  мамою переїхала до бабусі. Невдовзі померла і мама. Рано Альбіна Петрівна стала круглою сиротою. І виховувала її бабуся, яка була дуже вимоглива  і вважала, що онука не повинна сидіти на шиї, а має заробляти на хліб. Їй було важко виживати в ті голодні роки. По закінченню  школи працювала 11 років  в колгоспі  ім. Леніна, була секретарем комсомольської організації, активною учасницею художньої самодіяльності. Вишивала у  вільний від роботи час. Більш за все любила вишивати хрестиком в чорно-червоному  кольорі. Вона вишиває рушники  для сімейного  затишку, а також для  продажу. На її рушниках багато квітів,  оживають олені, що несуть сонце на своїх  рогах, півні, які кричать і дихають вогнем, гордо вигинають шиї лебеді, туркочуть голуби, мчать леви, коні… А над усім буйно квітне дерево життя українського  роду.  Перевагу віддає класичному стилю вишивання.

          А ще, Альбіна Петрівна  полюбляє в`язати серветки та макраме. Таких робіт у неї сотні. Вона постійний   учасник  і відвідувач   виставок  декоративно-ужиткового мистецтва. Бере участь в районних  і обласних фестивалях народної творчості, неодноразово її роботи  були представлені на виставках ужиткового мистецтва у Києві.

Література про неї:

         Журавская А.М. «Талантами славна земля Ярославны [Текст] : о выставке художников и рукодельниц Путивльщины / А.М. Журавская // Путивльські відомості. -2009.  — 25 берез. (№23).

         Сорока О.Я. Надовго залишиться в пам`яті [Текст] : про святкування Різдва в Україні і серветки, які були окрасою вечора, виготовлені А.П. Русаковою / О.Я. Сорока // Путивльські відомості . — 2008. — 16 січ. (№4).

        Журавская А.М. Районной библиотеке — 85 [Текст] : о творческой связи библиотеки с художниками, рукодельницами, умельцами края / А.М. Журавская //Путивльські відомості. — 2007. — 2 9 верес. (№78).

        Анякина В.А. Будь счастливой и славной, земля Ярославны [Текст]: о выставке работ художников  Гавриленко Ю.И., Воронина И.И.; фотовыставке Цекова М. Н.; мастериц-рукодельниц Бабкиной Л.Д., Русаковой А.П. Бокатовой Е. А. в рамках фестиваля «Золотая кувшинка»  / В.А. Анякина // Путивльські відомості. — 2007. — 15 серп. (№64).

        Сорока О.Я. Как всегда у клубе было интересно… [Текст] : о выставке работ Голуб А.Г., Русаковой А.П., Бабкиной Л.Д. / О.Я. Сорока  // Путивльські відомості. — 2007.    — 25 серп. (№67).

        Сорока О.Я. Запросила вітальня гостей [Текст] : про оформлену світлицю в райбібліотеці, на якій представлені роботи С.Н. Фінь та А.П. Русакової / О.Я. Сорока // Путивльські відомості.  — 2003.  — 9 квіт. (№30).

        Журавська А.М. Звіт про роботу Путивльської ЦБС за 2007 рік [Текст]: про виставку робіт  Русакової А.П.  в центральній районній бібліотеці / А.М. Журавська.  — Путивль, 2008.

        Журавська А.М. Звіт про роботу Путивльської ЦБС за 2005 рік [Текст]: про виставку робіт  Русакової А.П.  в центральній районній бібліотеці / А.М. Журавська. — Путивль, 2006.

Пропонуємо подивитись  її роботи:

image011 image013 image009

Сушкова Ганна Василівна

        Сушкова Ганна Василівна   народилася в   Путивлі  1948 року.  Дитинство її пролетіло  в селі у бабусі.   Батьки були дуже зайняті  і не могли їй  багато приділяти уваги  і тому їй  свій  життєвий досвід передала бабуся.  З раннього дитинства вона полюбила природу, пташок, тварин.

        Доля   розпорядилась так, що їй довелось жити в лісі. Вона вийшла заміж за парубка із свого села і їй довелось переїхати до Спадщанського лісу, бо Василь працював   лісничим.  Ганна  працювала  доглядачкою музею Партизанскої Слави. І як вона зараз згадує,  для неї   це були   найщасливіші роки життя. Вона прокидалась зранку під спів пташок в самому  серці  величезного лісу.   Любила ходити по холодній  росі і  спостерігати за лісом в різні пори року, бачити   зміни його фарб і настрою.

        І  7 років  пролетіли  швидко,  довелось переїздити до міста, підросли діти і треба було ходити до школи. По провулку 8 Березня  вони з чоловіком збудували світлий, просторий будинок. Ганна і тут продовжила своє захоплення  квітами. На подвір`ї, в палісаднику,  в будинку  вона насадила багато квітів різних видів і барв.

        В такій красі, створеній своїми руками і зараз живе Ганна Василівна. Хоча  покивала  крилом  молодість, роз`їхались діти, нема в живих Василя, вона залишається  енергійною і діяльною.

        Близько  30 років  вона працювала  в «Колгоспбуді». Вона душа компанії — весела, голосиста,  заводила у всьому. До всього сказаного можна доповнити, що Ганна Василівна вміла рукодільниця. Вона вишила багато рушників-божників, ікон святих, серветок. Вишиває, в основному, для своїх дітей.  Вона являється членом жіночого клубу районної бібліотеки «Вдохновение». ЇЇ роботи експонувались на виставці народних умільців в бібліотеці.

Література про неї:

          Сорока О.Я. Цветочный мир Анны Сушковой [Текст]:  / О.Я. Сорока // Путивльські відомості. — 2008. — 19 лип. (№57).

         Журавська А.М. Звіт про роботу Путивльської ЦБС за 2007 рік [Текст]: про виставку робіт Сушкової А.В. в центральній районній бібліотеці /А.М. Журавська. — Путивль, 2009.

Роботи Ганни Сушкової:

image001 image003 image005 image007

Творчість самобутніх майстринь краю. Вип.4

Підписано до друку 01.10.2009

Формат А4. Замовлення № 1 Тираж 5.

Технічні засоби Путивльської ЦРБ

Відповідальна за випуск :   Журавська А.М., директор ЦБС

Материал підготували:        Журавська А.М.

                                                           Кревсун Л.В.

Комп`ютерний набір:            Журавська А.М.

Комп`ютерна верстка:          Овчаров О.О.

Редакційна колегія:                 Журавська А.М.

                                                            Підв`язна А.М.

                                                            Радіна Г.М.

 

Коментарі

Наразі ще немає коментарів.

Залишити коментар
 
  (Не публікується)