Випуск 6

 Відділ культури і туризму Путивльської районної державної адміністрації

              Путивльська централізована бібліотечна система

                          Путивльська центральна районна бібліотека

Талантами славна земля Ярославни

 

Фотолюбителі  Путивльщини

Випуск 6

Путивль

2010 рік

          Фотолюбителі  Путивльщини   [Текст] : вип. 6   / Путивльська центральна районна бібліотека; упоряд.  А.М.Журавська. — Путивль, 2010. — 20с. — (Талантами славна земля Ярославни)

Відповідальна за випуск :     Журавська А.М., директор ЦБС

Матеріал підготували:         Журавська А.М.

                                                           Кревсун Л.В., бібліограф ЦБ

Комп`ютерний набір:           Журавська А.М.

Комп`ютерна верстка:         Овчаров О.О., технік-програміст

Редакційна колегія:              Журавська А.М.

                                                          Підв`язна А.М., провідний методист ЦБ

41500  м. Путивль

вул. Кірова, 30

Центральна районна бібліотека

тел: 0(5442)5-44-18

E-mail: cbs-putivl@ukr.net

http://putivl.com.ua

 

Зміст

Фотографія у житті  людини_________________________________3

Кобзарьов Сергій Миколайович______________________________5

Лях Володимир Іванович____________________________________10

Цеков Михайло Миколайович_______________________________15

Фотографія у житті людини.

          Фотографія прийшла в Україну в  1839 році (м. Львів).  У Києві та Одесі перші фотографи з’явились у першій половині 1840-х років, у Харкові — 1851 року. У стартові десятиріччя відбувалося становлення вітчизняної фотографії, створення мережі професійних фотоустанов. Крім звичайної побутової зйомки портрета та пейзажу, з’явились паростки документальної та наукової фотографії.

         Українські фотомайстри не обмежувалися зйомкою портрета та пейзажу. Їм були притаманні й інші жанри. Зокрема, жанрова фотографія, натюрморт, фотомонтаж, фотоколаж, фотосесії. Було зроблено певний внесок у теорію фотомистецтва.

           Про українську фотографію кінця XIX — початку XX століття можна без перебільшення сказати: це справді її золотий вік. Це був час створення широкої мережі професійних фотоустанов, фотооб’єднань фотоаматорів, перших паростків фотожурналістики, підйому випуску фотолітератури, розгортання системи фотоосвіти, перших досліджень у галузі наукової фотографії, розгортання широкої виставкової діяльності, перших кроків фотовиробництва, створення системи фототоргівлі. Це був час, коли твори українських фотографів відповідали світовому рівню, про що яскраво свідчать численні нагороди, завойовані на європейських виставках. Це був час визнання світом наших блискучих фотохудожників. Саме з цього періоду два українські фотомитці (киянин М. Петров та львів’янин Х. Миколяш) ввійшли до виданої у 1984 році в США «Світової історії фотографії», де зібрано кращих фотомайстрів світу усіх часів та народів.

          Значною  подією в культурному житті  Путивльського  краю другої половини Х1Х століття стало відкриття в місті по вулиці Миколаївській (нині – Першотравнева) у будинку №31 фотографічного салону.  Саме сюди, у власну майстерню фотографа Якова Кириловича Фесика, зверталися численні мешканці  всього Путивльського повіту.

        За спогадами старожилів, Яків Кирилович був неперевершеним  фотомайстром. У фондах Державного історико-культурного заповідника в м. Путивлі  зберігається чимало фотознімків Я. К. Фесика, виконаних у різний час:  листівки, портрети, сімейні альбоми, візитки, міські краєвиди тощо. Як правило, фотороботи Фесика були на картонній основі, що гарантувало їх довговічність. Вхід до фотосалону був відкритий для осіб будь-якого соціального стану.

        Сучасна людина настільки звикла до фотографії, нашого другого зору, що вже й не замислюється, яке її місце в житті суспільства. Сьогодні фотоапарат або кінокамера є практично в кожній родині, а перегляд родинних фотоальбомів став традиційним супроводом різноманітних родинних свят.

        Багатьох людей приваблює мистецтво фотографії.  Для них це не тільки красиві знімки, які завжди радують око. У їх глибині таїться велика таємниця. І це завжди емоції: радість, ейфорія, захоплення, здивування, сум… Саме почуття, викликане тим чи іншим знімком, робить його привабливим.

         Бібліотека  об`єднала навколо себе багатьох  митців  району. Серед них є і майстри фото  —  Кобзарьов С. М., Лях В. І., Цеков М. М. та ін.

        З метою популяризації цього виду мистецтва  в   центральній районній бібліотеці   організований цикл  художніх  виставок-вернісажей «Талантами славна земля Ярославни». Всі бажаючі   мали  можливість  ознайомитись з творчістю  наших талановитих земляків.

       Посібник  розрахований на широке коло користувачів, а також бібліотечних працівників для популяризації творчості  талановитих митців серед широкого кола населення.  Містить хронологічний перелік статей про митців по листопад 2010 року.

       Матеріал випуску  розміщений на порталі  Путивля http://putivl.com.ua в публікаціях районної бібліотеки в розділі «Фотолюбителі».

image001          Кобзарьов Сергій Миколайович народився 12 жовтня 1968 року в м. Путивль. Дитинство,  юність, становлення пройшли в рідному місті. Навчався в СШ №1, а потім в Сумському  педагогічному інституті  ім.  С. А. Макаренка.  Три роки працював учителем біології  в Князівській   сільській школі.  Так склалося життя, що з 1995 року займається підприємницькою діяльністю. Має свою справу — фотосалон «Фуджі».  Сергій Миколайович з дитинства любив фотографувати. І це дуже йому згодилося в житті.  Цікавиться різними жанрами, але більш всього – це  фото на документи, портрети, одним словом, побутове фото, а також  різні пейзажі.  Він говорить, щоб зробити гарне фото   багато в чому залежить від фотографа. Із-за одного невдалого знімка людина може вирішити, що вона вийде так само на всіх фотографіях. Майстер   повинен  підкреслити все саме гарне, що є у людини, і приховати її недоліки. Тут  навіть треба   бути психологом. Отож  доводиться іноді жартувати з клієнтами, щоб  розвеселити. У портретній зйомці немає ніяких обмежень, намагається навіть експериментувати. Можна  зняти людину, що займається улюбленою справою. Такі фотографії виглядають просто і невимушено привертають увагу.

          Сергій Миколайович має родину,  майже дорослу дочку Тетяну, яка навчається в Київському державному університеті  ім. Т. Г. Шевченка.

          Сергій  Миколайович  активний учасник   обласних, районний, міських виставок-презентацій  робіт майстрів декоративно-ужиткового мистецтва «Талантами славна земля Ярославни». Кожного року в  рамках фестиваля «Золотая кувшинка», приймає участь  у районних  виставках «Путивль вчора і сьогодні».  Приймав  участь в обласних  фотоконкурсах «Зупинись миттєвість», де представляв Путивльщину.  Був переможцем обласного конкурсу-огляду аматорських фотостудій в номінації «З сивої давнини». Представляв свої роботи на виставку-презентацію нових робіт майстрів декоративно-ужиткового мистецтва «Скарби благословенного народу», яка відбулась в рамках заходів  обласного фестивалю мистецтв «Свята моя земля, велична Україна!»  та ін.

         Дуже багато має нагород  — грамот, дипломів, подяк  за значний особистий внесок у справу збереження і популяризації пам`яток  історії та культури краю, за активну  життєву позицію та відтворення реального життя  «як воно є», за краще підприємство торгівлі в підготовці до новорічних свят, за сумлінну працю тощо.

Пропонуємо розглянути  його роботи:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

image023

image025

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

image037

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

image011

image039

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

image047image049

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

image043

image027

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

image061     image063

image065

 

image057

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

image067

image071

Література про нього:

        Матеріал про митця   розміщений на порталі  Путивля http://putivl.com.ua в публікаціях районної бібліотеки в розділі «Фотолюбителі».

         Шамрай И. Фотография в жизни – жизнь в фотографии…[Текст] : о творчестве       С, Кобзарева, В. Лях, Г. Кириленко, А. Голуб, присутствующие ознакомились с книгами краеведов С. Тупика, А. Луговского, А. Чурочкина, А. Лепешкина / И.Шамрай // Путивльські відомості. – 2010. – 17 листопад. (№95).

      «Мостик между прошлым и настоящим Путивля» [Текст] : фотовыставка в музее, работы Кобзарева С.Н.   представляет Н.Кибрик как  пропагандиста творческого  наследия  Якова Фесика // Путивльські відомості. – 2003. -23 лип. (№59).

           Самойликова, Е. Определили лучших [Текст] : подведены итоги конкурса «Лучшие предприятия торговли»,  2-е место занял С.Н.Кобзарев  / Е.Самойликова  //Путивльські відомості. – 2005. – 12 січ. (№4).

          image073Лях Володимир Іванович народився 5 січня 1955 року в м. Хоростків Тернопільської області. Дитинство пройшло  у бабусі в селі Глинськ Роменського району, яке має цікаву історію і дуже мальовниче. Навчався в місцевій школі. В 10 років  йому дядько  подарував фотоапарат. Володя  почав відвідувати  у школі фотогурток, де і навчився фотографувати, правильно заряджати плівку, робити фотографії.   Після закінчення школи продовжив  навчання в Роменському індустріальному технікумі  по професії  гірничого інженера. Навчання перервала служба в лавах Радянської армії, по  закінченню якої він знову продовжив навчання.  Після закінчення технікуму  працював в Молдові за спеціальністю.  Там зустрів своє кохання, одружився, народилася донька Таміла. А коли переїхав жити на батьківщину дружини в Путивль,  диплом по спеціальності не згодився. Був фотоаматором. Володимир Іванович почав серйозно працювати, набиваючи руку у найрізноманітніших жанрах фотографії. Його наполеглива і послідовна праця згодом стала затребуваною.   Прийшов працювати в комбінат побутового обслуговування населення. Це і стало професійною школою, практичні навички якої він закріпив навчанням  в Московській вищій школі фотомистецтва Союзу журналістів СРСР. Це і стало в нагоді,  коли після довгого позаштатного співробітництва в районній газеті  «Путивльські відомості» в 1999 році  перейшов туди на постійну роботу, де і на сьогодні працює заступником головного редактора. У нього поєднались захоплення і професія.

          Сучасний журналіст, що працює в газеті, повинен володіти основними навичками виготовлення ілюстративного матеріалу та знати способи й форми його використання та розміщення в друкованих виданнях. Він журналіст, фотограф — працює  в  районній газеті.    Правда, лише цією сферою діяльності він не обмежується.  Як творча натура, час від часу пише матеріали, які   неодноразово публікувалися і публікуються на сторінках  тижневика «Земля 2000».

          Співробітничає з  інформаційним агентством УНІАН, постійно надсилаючи свої фотороботи про  рідний край. У 2007 році  за підсумками року його фото «На краю землі» (вид з Софронієвського монастиря с. Нова Слобода).  було  визнано «кращим  фото року».  В нього цікаві фотографії  по мотивах вимираючих і відроджених сіл, сільські краєвиди,   сільських жителів.

          Неодноразово приймав участь у любительських виставках фотомитців «Фотографія у житті. Життя у фотографії», «Скарби благословенного народу» тощо.

          За останні   роки у творчому доробку  Володимира Івановича накопичилися сотні цікавих і професійних фоторобіт. Серед них – фото монастирів, пейзажі, краєвиди, життя  і побут людей.  Якість зроблених ним фотографій   висока у професійному плані.

Пропонуємо ознайомитись з його роботами:

File Name : DSCN6305.JPG File Size : 644.7KB (660177 Bytes) Date Taken : 2003/05/14 09:02:24 Image Size : 2048 x 1536 pixels Resolution : 300 x 300 dpi Bit Depth : 8 bits/channel Protection Attribute : Off Hide Attribute : Off Camera ID : N/A Camera : E885 Quality Mode : NORMAL Metering Mode : Matrix Exposure Mode : Programmed Auto Speed Light : No Focal Length : 15.3 mm Shutter Speed : 1/111.6 second Aperture : F10.4 Exposure Compensation : 0 EV White Balance : Auto Lens : Built-in Flash Sync Mode : Red Eye Reduction Exposure Difference : N/A Flexible Program : N/A Sensitivity : Auto Sharpening : Auto Image Type : Color Color Mode : N/A Hue Adjustment : N/A Saturation Control : Normal Tone Compensation : Auto Latitude(GPS) : N/A Longitude(GPS) : N/A Altitude(GPS) : N/A

File Name : DSCN6118.JPG File Size : 681.9KB (698288 Bytes) Date Taken : 2003/05/07 10:51:28 Image Size : 2048 x 1536 pixels Resolution : 300 x 300 dpi Bit Depth : 8 bits/channel Protection Attribute : Off Hide Attribute : Off Camera ID : N/A Camera : E885 Quality Mode : NORMAL Metering Mode : Matrix Exposure Mode : Programmed Auto Speed Light : No Focal Length : 8 mm Shutter Speed : 1/547 second Aperture : F7.6 Exposure Compensation : 0 EV White Balance : Auto Lens : Built-in Flash Sync Mode : Normal Exposure Difference : N/A Flexible Program : N/A Sensitivity : Auto Sharpening : Auto Image Type : Color Color Mode : N/A Hue Adjustment : N/A Saturation Control : Normal Tone Compensation : Auto Latitude(GPS) : N/A Longitude(GPS) : N/A Altitude(GPS) : N/A

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

image087

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

image091

image094

 

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Література про нього:

          Матеріал про творчу діяльність фотоаматор розміщений на порталі  Путивля http://putivl.com.ua в публікаціях районної бібліотеки в розділі «Фотолюбителі».

           Шамрай, И. Фотография в жизни – жизнь в фотографии…[Текст] : о творчестве  С, Кобзарева, В. Лях, Г. Кириленко, А. Голуб, присутствующие ознакомились с книгами краеведов С. Тупика, А. Луговского, А. Чурочкина, А. Лепешкина / И.Шамрай // Путивльські відомості. – 2010. – 17 листопад. (№95)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

         Цеков Михайло Миколайович  народився  24 листопада 1937 року в с. Чорнобривкине   Путивльського району.

      Закінчив  Путивльську СШ  №2,  потім —  Краснодонське гірничопромислове  училище, по закінченню якого в числі 250 сумських комсомольців  будував   комсомольську  шахту в Краснодоні.

         З 1960 року і  до виходу на пенсію працював  токарем, пресовщиком, контролером — АТК  на Путивльському  заводі радіодеталей.

         І ось у решті-решт настала можливість робити те, що подобається, а не тільки те, що дає можливість існувати. Людина, яка змогла реалізуватися у професії, заслуговує на повагу, адже вона щаслива людина. Та ще повніше і яскравіше її щастя, якщо в улюблену роботу, справу усього життя переросло хоббі, колись просте захоплення.  А його хоббі —  фотографія;  садівництво, городництво, квітникарство, виноградництво; зимова  рибалка.

         У Михайла Миколайовича напружений графік. Все треба встигти зробити, якщо маєш стільки хобі.  Про себе він говорить, що не професійний фотограф, але і не пів професіонал, просто   подобається фотографувати.  Він сам собі режисер. Вибирає   слушний час для зйомки, бере фотокамеру  сідає на скутер і їде   в ліс, населені пункти, монастирі,  на річку щоб фотографувати.   Оскільки все життя йому подобалася природа у всіх її проявах, основними мотивами фотографій стали пейзажі, квіти, тварини, а також люди у повсякденному житті.

        До Михайла Миколайовича   надходять  замовлення щодо фотографування різних урочистостей – весіль, випускних вечорів, персональні замовлення від окремих клієнтів. Погодьтеся, більшого стимулу, коли твоя робота затребувана, годі й шукати.

         Фотовиставки робіт Михайла Цекова  неодноразово прикрашали   приміщення районної центральної  бібліотеки і  запам`ятались на диво  ліричними пейзажами і жанровими  кадрами  про життя путивлян. «Зупинися, мить! Ти — прекрасна!»… і… сфотографувати її. У нього багато фотографій   вечірнього неба — там зібрані чудові кольори, неземні барви та сконцентровані глибокі відтінки людських почуттів та емоцій… І своїми відчуттями та враженнями він хоче ділитися з людьми.

         Ця людина в нашому районі багатьом знайома і  поважна. Його пам`ятають  колишні  працівники уже не існуючого заводу радіодеталей, городяни, гості міста —  відвідувачі його фотовиставок.

     А ще Михайло  Миколайович із самого дитинства  захоплюється садівництвом,  городництвом, квітникарством, часто  дивуючи знайомих то екзотичними плодами, то  величезних розмірів картоплею, то двокілограмовими виноградними гронами, чудесними квітами.  Вирощує  ранні сорти винограду понад 12 сортів. Його улюблені  сорти  «Аркадія», «Аркадія люкс». Одне гроно  такого винограду важить 2,5 кг. А  сорт персиків «Сан Райз», які визрівають у липні,  мають вагу 200-300 грамів. А ще він вирощує      рослину пепіно, листочки якої мають ніжне салатне забарвлення, а плоди важать майже 700 грамів.   Смак і аромат плодів нагадує диню, але менш виражені. Показником зрілості плоду вважається з’явлення на шкірці жовтуватих тонів. Пепіно вживається у свіжому вигляді як столовий десертний плід чи гарнір, а також йде на виробництво мармеладів та конфітюру. Практикує вирощування мандаринів, лимонів, їх понад 8 сортів.

         Різнокольоровість тюльпанів на подвір`ї  Молчанського монастиря та біля центральної районної бібліотеки —  це також його рук справа. Весь  садівний матеріал він   виростив  і подарував.

      Михайло Миколайович приймає участь в  засіданнях жіночого  об`єднання  «Вдохновение», надаючи консультації в секції  «Огородничество. Органическое удобрение почвы».

       Фотовиставки робіт Михайла Цекова  неодноразово прикрашали   приміщення районної центральної  бібліотеки.

         Він активний учасник районних і обласних  фестивалів народної творчості, де отримував високі оцінки.

        Пропонуємо ознайомитись з його роботами:

Літні пейзажі:

image113image115image117image119

Відродження духовності

image125image127

image129     image131

Початок осені. Осінь.

Зимові краєвиди

«Весна-красна»

Життя у фотографії

Література про нього:

Матеріал про творчу діяльність фотоаматора розміщений на порталі  Путивля http://putivl.com.ua, в публікаціях районної бібліотеки в розділі «Фотолюбителі».

Лях, В. И. В саду Цекова [Текст]  / В. И. Лях // Путивльські  відомості. —  2008. — 17 вересня.

Журавська, А. М. Звіт про роботу Путивльської ЦБС за 2007 рік [Текст]: згадується про презентацію виставки фотомитця М. Цекова «Такий живий і яскравий світ» в центральній районній бібліотеці / А.Журавська. — 2007. — Путивль .

Овчарова, Г. М. Багата  творчістю і щедрістю душа [Текст] :  про виставку Михайла Миколайовича Цекова  в районній бібліотеці / Г.М.Овчарова // Путивльські відомості. –

  1. — 18 липня.

Анякина, В. А. Будь счастливой и славной, земля Ярославны [Текст] : о выставке работ художников Гавриленко Ю. И., Воронина И. И.; фотовыставке  Цекова М. Н.; мастериц- рукодельниц Бабкиной Л. Д., Русаковой А. П., Бокатовой Е. А. в рамках фестиваля «Золотая кувшинка»  / В.А.Анякина // Путивльські відомості. — 2007. — 15 серпня.

Цеков, М. Что за перец – объеденье! [Текст] : огородник и садовод-практик Михаил Цеков / М. Цеков // Путивльські відомості. – 2000. – 9 лют. (№12)

Використана література:

Бадуліна, О. О. Фотографії  Я. К. Фесика в колекції Державного історико-кульурного заповідника у м. Путивлі. [Текст]  / О.Бадуліна // Путивльський  краєзнавчий збірник. —  2009. – Вип. 5. –  с.268-269

 

Коментарі

Наразі ще немає коментарів.

Залишити коментар
 
  (Не публікується)