Випуск 14

Відділ культури

Путивльської районної державної адміністрації

Централізована бібліотечна система

Центральна   бібліотека

«Бібліотека в житті громади»

Презентація

роботи Путивльської ЦБС

Випуск 14

м. Путивль

2013р.

           «Бібліотека в житті громади». Презентація  роботи Путивльської ЦБС / Путивльська центр.рай. б-ка; упоряд. Журавська А.М.– Путивль, 2013. –  25с.

Відповідальна за випуск: Журавська А.М., директор ЦБС

Матеріал підготували:    Журавська А.М

                                                 Підв’язна А.М.

Комп’ютерний набір:     Підв’язна А.М.

Комп’ютерна верстка:   Овчаров С.О.

Редакційна колегія:      Журавська А.М.,

                                              Підв’язна А.М.

                                              Тимошенко З.В.

 41500  м. Путивль

вул. Кірова, 30

Центральна районна бібліотека

тел: 0(5442)5-44-18

E-mail: cbs-putivl@ukr.net

http://putivl.com.ua

Впродовж багатовікової історії становлення і розвитку суспільства, бібліотека була і є невід»ємною складовою частиною, берегинею людського знання, фундаментом самоосвіти. Не одне покоління мешканців нашого регіону здобувало знання та отримувало інформацію в її стінах.

          Фото 2Мережа закладів Путивльської   централізованої бібліотечної системи    складається з 24 бібліотек: 2  публічні районні бібліотеки та 22 філії. Читачами книгозбірень нашої системи є 12685 осіб, яким видається понад 260 тис.примірників літератури. На даний момент бібліотечні фонди нараховують 194 434 прим. Родзинкою наших фондів є раритетні видання, серед яких «Слово о полку Ігореве» 1904 року перевидання, «Исторія одного крестьянина» 1906 року, «Избранные речи М. Туллія Цицерона» 1876 року тощо.

        За останні роки фонди поповнилися новинками літератури, цінними з яких є унікальні дарунки   краєзнавчого характеру – «Краткий исторический очерк города Путивля», твори О.М.Рубанова, 7 випусків   «Путивльський краєзнавчий збірник»,   видання літераторів Путивльщини – Луговського А., Чурочкіна О., Лєпьошкіна О.  Значні зміни відбулися в передплаті на періодичні видання. На сьогодні до послуг користувачів бібліотек 145 назв газет та журналів, кожна   філія системи в середньому отримує 10 назв.  На передплату залучено понад 110 тис. грн., 10% з яких – спонсорські кошти.

         Значно покращав і матеріальний стан наших закладів. Так, замінені на металопластикові вітражні вікна та двері центральної бібліотеки  та   бібліотеки для дітей,   пройшли ремонти з заміною вікон у В’язенській, Зінівській, Руднєвській, Мазівській філіях ЦБС. В районних бібліотеках   встановлено 8 міжкімнатних пожежостійких дверей,  приміщення обладнане протипожежною сигналізацією.

Рекламно-іміджева діяльність бібліотек. Акції, конкурси.

              З метою залучення населення  до  книги та читання, реклами бібліотек та їх послуг  центральна   та   бібліотека для дітей  «вийшли на вулиці», організувавши  літні акції «Бібліотека під парасолькою» та «Лавочки-читалочки».

         Фото 3Двічі на тиждень (понеділок та четвер) «Бібліотека під парасолькою» обслуговувала відпочивальників на центральному міському пляжі. Із задоволенням молодь гортала сторінки сучасних журналів, бабусі читали онукам дитячі твори, любителі мелодраматичного жанру поринали у захопливі сюжети  романів сучасних авторів.      А в  тіні розлогих дерев літнього парку, де відпочивають у спеку та денні години дозвілля  в основному молоді мами з дітками та люди  пенсійного віку, у вівторок та середу на «Лавочках-читалочках» їх також чекає зустріч з бібліотекою. Розмістившись під вивіскою «БІБЛІОТЕКА» бібліотекарі не сидять в  очікуванні відвідувачів, а  спілкуються  з усіма, пропонують свіжу періодику, новинки літератури, проводять інформаційно-рекомендаційні бесіди.

                 Результат акцій –  168 нових  постійних читачів.

           Фото 4 У вечірні години з метою залучення студентської молоді до читання центральна   бібліотека організувала пересувний  читальний зал  у гуртожитках педагогічного коледжу, коледжу СНАУ та профліцею в рамках акції «Якщо ви ще не наш читач, то ми йдемо до вас».

           Фото 5 Філії ЦС запровадили в практиці своєї роботи «Бібліотечні години на вулиці».    Періодичність проведення – раз на місяць. До заходу бібліотекарі ретельно готуються, адже слід підготувати цікаву інформаційно-пізнавальну бесіду, огляд новинок, підібрати літературу для обміну, врахувавши побажання і запити читачів. Інваліди і немічні люди похилого віку обслуговуються книгою на дому.  Привітати зі святом, днем народження таких шанованих людей бібліотекарю допомагають діти, учасники художньої самодіяльності.

          Другий рік поспіль центральна   бібліотека бере участь в щотижневих заняттях «Університету третього віку» в   районному територіальному центрі соціального обслуговування.

          З метою залучення позабюджетних коштів для поповнення бібліотечних фондів в книгозбірнях  ЦС   діє акція «Подаруй бібліотеці книгу», згідно якої отримали понад 3 тис. видань.

          Людина i праця, людина i пiсня, людина i витвiр мистецтва – це все вiчне, безсмертне, щось своєрiдне i глибоко вражаюче. Наш український народ працьовитий, щедрий на таланти, здiбний, обдарований. Якщо працювати – то до сьомого поту, якщо спiвати – то дзвiнко, розложисто, якщо творити щось — то неповторно, захоплююче. Тож i не уявляємо ми доброї батькiвської хати без прикрас: вишиванок i рушникiв, витворiв народного мистецтва. Яким затишком, теплом, спокоєм віє вiд цих рушникiв! А чи в кожному домi зараз є вишиванка, вишиваний рушник? Певно, нi. Призабули чомусь це дивне народне мистецтво.

          Фото 6, 7 Тож з метою поглиблення та збереження знань про місцеві народні звичаї, традиції, самобутні ремесла, бо  без знання минулого не можливо побачити майбутнє,  центральна   бібліотека в 2012 році виступила ініціатором    акції серед книгозбірень ЦС «Вишитий рушник від бабусі». Запросили всіх бажаючих взяти участь у цій справі. Організаторами на селі стали бібліотекарі філій. В ході акції збиралися найстаріші вишиті рушники нашого краю, які були представлені  на  загально-районній виставці.    Практично з кожного села району були тут рушники. Найстарішому з  виставлених рушників 101 рік і  вишитий він у 1911 році  простою селянкою з с. Нова Шарпівка Журенко Марфою Тимофіївною.

            Фото 8 Доля кожної з жінок особлива, багатьох з них вже немає серед нас, але пам’ять про них бережуть їх неповторні  рушники які, як родинні реліквії, зберігаються в  сім’ях дітей та онуків. Про кожну з майстринь   написані невеличкі розповіді-ессе.

          Фото 9,10 Минають, відлітають у вічність роки. Усе далі й далі відходять грізні події Великої Вітчизняної війни. Але кожного року ми відзначаємо світле свято – День Перемоги, і ніколи не згасне пам’ять про тих, хто поліг у боях, хто віддав своє життя для нашого щастя. Напередодні свята   в центральній  бібліотеці пройшла  акція вшанування вдома ветеранів та вдов ветеранів війни “І пам’ятають вас нащадки…”. З наступаючим Днем Перемоги бібліотекарі привітали ветеранів війни: Беренську Віру Антонівну, Тельонкову Ганну Пилипівну, Якушеву Ольгу Дмитрівну та вдову ветерана війни Богачова Георгія Івановича – Богачову Любов Василівну. Працівники бібліотеки висловили їм теплі слова подяки за їх подвиг, побажали здоров’я, довгих років життя, читали патріотичні вірші, подарували святкові листівки, квіти, пригостили солодощами.

        Фото 11 Читальна зала центральної  бібліотеки  крім традиційних своїх функцій бібліотечного обслуговування є ще й бібліотечним кінозалом «Цікаве кіно». Наші відвідувачі, та краяни, які йдуть до нас у своїх справах, мають можливість передивитись краєзнавчі  фільми  з нашої теки завдяки наявному мультимедійному обладнанню та плазмовому телевізору. Особливу увагу працівники бібліотеки звертають на демонстрацію документально-краєзнавчих фільмів «Путивль, овіяний віками», «Святкування Хрещення в Путивлі», «Путивльська Масляна», «Новорічні свята», «День партизанської слави»  тощо.

          Створення в бібліотеках затишку і комфорту для відвідувачів –  пріоритет в роботі ЦС. З цією метою   оформлюються привабливі куточки, зони відпочинку.             Читачів   бібліотеки для дітей  зустрічають мультяшні герої «Смішарики». Гарним доповненням інтер’єру центральної бібліотеки є художні панно «Зима», «У каміна», «Мій край».

         Фото 12, 13, 14

Впровадження інформаційних технологій

          Фото 15 Задовольняти інформаційні потреби користувачів на сучасному рівні бібліотечним працівникам допомагають інформаційні технології.

         Сьогодні  в центральній  бібліотеці діє кабінет комп’ютерних технологій. Для користувачів надається 10 комп’ютерів з виходом в Інтернет, 6 – для роботи персоналу.   2 комп’ютери в користуванні  читачів  Рев’якинської та В’язенської філій. Підготовлені до комп’ютеризації   Зінівська, Бобинська, Мазівська, Руднєвська філії.

          Крім того ми маємо мультимедійне обладнання, 3 копіювальні пристрої, 2 принтери, ксерокс,  2 плазмових телевізора.

         Метою діяльності  кожної бібліотеки є забезпечення доступу  до інформаційних ресурсів.    З 2011 року    центральна бібліотека  створює зведений  електронний алфавітний каталог на книжкові ресурси,  електронні бази   “СКС “ та “Краєзнавство” за допомогою  демоверсії бібліотечної програми  IRBIS. Для цього розписуються  54 назви  газет та журналів.     центральна   бібліотека бере участь  в корпоративному розписі місцевих періодичних видань. Дана інформація виставляється в електронному краєзнавчому каталозі на сайті ОУНБ. За допомогою електронних баз покращилась якість обслуговування користувачів бібліотеки. З високою якістю, повніше виконуються бібліографічні довідки, тематичні списки, також  пошук матеріалу при оформленні виставок, переглядів літератури, підготовка до різноманітних заходів тощо. Складні читацькі запити   повністю виконуються за допомогою інтернет-ресурсів.

Соціальне і ділове партнерство

          Формуванню позитивного іміджу бібліотек сприяє співпраця  з  районним і сільськими будинками культури та клубами, історико-культурним заповідником,  історико-краєзнавчим музеєм, редакцією газети «Путивльські відомості»,  органами виконавчої влади,   всіма учбовими закладами  району, письменниками-земляками, народними колективами, медичними закладами, територіальним центром, духовенством, громадськістю.  Досвід такого партнерства бібліотек  постійно відображається з квартальних та річних звітах діяльності,  висвітлюється в   виданнях  бібліотеки.

        Фото 16 Розвиток взаємовідносин з місцевими органами влади передбачає участь бібліотек  в заходах, що ініціює і проводить райдержадміністрація, районний відділ культури. Тому працівники книгозбірень ЦС завжди активні учасники загально-районних, обласних, міських та сільських заходів.  В першу чергу, як організатори виставок-експозицій робіт талановитих людей Путивльщини, де представляються  чудові картини художників,  декоративні  вироби з природного матеріалу, бісеру та декоративного каміння, різьблені роботи, мереживо, вишиті ікони, рушники,  картини та серветки. Поряд з роботами умільців бібліотекарі рекламують літературу з різних видів ремесел, краєзнавства з фондів бібліотек.

        Фото 17, 18, 19 Так,  з виставкою  «Мій край – моя історія жива» були на відкритті змагань II етапу раллі-рейдів «Баха 1000»  в Середино-Буді,   виставку «Талантами славна земля Ярославни» представляли в м.Суми на  творчому звіті  Путивльського району в рамках другого обласного культурно- мистецького фестивалю «Талантами уславлена земля – це рідна Сумщина моя», присвяченого 75-річчю утворення Сумської області. «Таланти рідного краю» – це виставка-експозиція  на відкритті районного будинку культури в день партизанської слави. Виставка «Мій край – моя історія жива» була приурочена до   обласної науково — практичної конференції «Майбутнє будуємо сьогодні» в рамках реалізації стратегії «Нова Сумщина – 2015».

         Фото 20, 21, 22 На сьогоднішній день центральна  бібліотека є виставковою залою для всіх  бажаючих продемонструвати свою майстерність. З 2002 року традиційні в  роботі колективу  виставки-експозиції робіт самобутніх народних майстрів.   Розпочиналася ця робота для співробітників  пошуком талановитих умільців.  Віднайти таких людей справа не проста, та запросити їх виставити свої роботи, зустрітися з мешканцями міста – ще складніша. Та зуміли бібліотекарі налагодити цю роботу і тепер самі умільці  йдуть до нас першими. Ми дуже вдячні  їм.   За ці роки ми зріднилися з нашими талановитими земляками і  при проведенні заходів  – вони наші безвідмовні помічники.

         До речі, з  метою популяризацію їх творчості, з  2009 року центральна  бібліотека випускає посібники з серії «Талантами славна земля Ярославни».  Вже вийшло 18 випусків.

         Фото 23 З метою розвитку творчих здібностей молоді   була організована  виставка-презентація  «Яскравий вернісаж» з циклу «Розмаїття молодих талантів». Про представлені на виставці   оригинальні поробки студентів педагогічного коледжу з солоного тіста, квілінгу, плетіння з газетної лози /кусубама/,    плетиво з атласних стрічок на милі, модульне оригамі       присутнім розповідали викладачі методики трудового навчання та образотворчого мистецтва педагогічного коледжу Новобранна Л. В. і Малініна С. В.

         Щороку в районі проводяться Дні села і традиційна в цих заходах участь бібліотечних працівників ЦС,  як  активних учасників дійств та організаторів виставок народного мистецтва.

       Широкому розкриттю бібліотечних фондів, популяризації кращих творів допомагає в роботі бібліотек організація та оформлення виставок. Книжкові виставки центральної   та   бібліотеки для дітей – завжди подія. Вони приваблюють, заманюють до себе користувачів наших нестандартним оформленням. Тема, зміст і форма їх    завжди органічні.

        Фото 24, 25 26За допомогою актуальних інноваційних форм книжкових виставок відвідувачі   бібліотек мають можливість простежити історію України з найдавніших часів до сьогодення.    Постійно-діюча книжкова виставка-панорама «Моя прекрасна земле, Україно!», розгорнута на абонементі бібліотеки, повною мірою розкриває етапи формування незалежної Української держави. Родзинкою даної виставки є те,  що тут запроваджено  ефект «виставка в виставці», коли функції розділів несуть окремі тематичні виставки, які    постійно оновлюються по мірі відзначення дат, подій чи тем. Так,   виставка-досьє «Іван Мазепа — славетний гетьман України» присвячувалась Івану Мазепі, визначній неординарній особистості з нагоди 325-річчя з часу обрання його гетьманом України.    До Дня соборності була    організована виставка-коментар «День Соборності – від мрій до дійсності». Озвучену виставку-реквієм «Земле, 41-й не забудь!» бібліотека підготувала до 72-ї річниці початку Великої Вітчизняної війни.«Із слова починається людина, із мови починається мій рід» – це книжкова виставка-роздум до Міжнародного дня рідної мови.

        Фото 27 При проведені публічних  заходів використовуються  активні форми і методи популяризації книги – літературно-поетичні акварелі, години шани, ток-шоу «Я так думаю», літературний калейдоскоп, дайджести, історико-літературні турніри, стендові презентації, години спілкування, діалоги поколінь, виставки-вікторини, виставки-досьє, виставки-календарі, виставки-панорами, виставки-плакат тощо.

       Фото 28, 29, 30, 31Учасниками наших заходів були  професіонали своєї справи: лікар-гинеколог, заступник головного лікаря ЦРЛ Сємєнєнко Світлана Володимирівна, начальник служби наглядово-профілактичного обслуговування Полозов Володимир Миколайович, заступник начальника пожежно-рятувальної служби Пономаренко Андрій Миколайович,  заступник військового комісара Буринсько-Путивльського об’єднаного районного військового комісаріату Косов Денис Володимирович,   наукові співробітники історико-культурного заповідника Малик Євген Іванович, Сторчака Надія Іванівна,   головний інженер агролісгоспу Рубанов Сергій Сергійович,  головна медична сестра поліклінічного відділення   центральної районної лікарні Риндич Оксана Валентинівна,   зав. відділом «Правознавство»  аграрного коледжу СНАУ Толченікова Олена Миколаївна,   перукар Кириченко Олена Григорівна,   головний спеціаліст відділу надання соціальних послуг  районної служби зайнятості Осипова Людмила Олексіївна, вихованці та викладачі школи естетичного виховання.

        Одне   із провідних  місць в  діяльності книгозбірень системи  посідає бібліотечне краєзнавство.   Тому  популяризація літератури, яка висвітлює сторінки історії рідного краю, його етнічні, мовні, культурні традиції, творчість його талановитих людей, допомога молоді в кращому пізнанні старожитностей регіону – ось нинішні прерогативи в роботі   бібліотечних закладів нашої системи.

        Фото 32 Враховуючи інтерес користувачів до подій минулого, бібліотекарі ЦС послідовно та систематично ведуть копітку пошукову роботу, основною метою якої є: вивчення історії свого села, відродження імен визначних діячів краю, збирання легенд, переказів, спогадів старожилів тощо. Весь зібраний матеріал накопичено в альбомах, теках   «Історія бібліотеки»,«Літопис села…», «Історія села …», «Історія села в фотографіях».

       Максимально розкрити фонди краєзнавчої літератури допомагають книжкові виставки, етнографічно-краєзнавчі куточки  на теми «Мій рідний край – моя земля», «Руками створена краса»,     «Край, овіяний легендами і славою», «Розквітай мій рідний край», «Це та земля, де нам судилось жити», «Путивльщина – земля чарівна».

        Фото 33 В краєзнавчий куточок  центральної бібліотеки вміщено «Оберіг-вікно» з символічними народними оберегами – українським віночком зі стрічками, різним насінням у торбинках, пучечками лікарських трав, вишитими на домотканому полотні рушниками. За імпровізованим  вікном в залежності від пори року змінюється пейзаж: зима, весна, літо, осінь, намальовані художником бібліотеки. Тут же розміщується і література народознавчого характеру.

       А рсенал форм бібліотечної роботи, спрямованих на популяризацію краєзнавчих матеріалів,  є дуже широким. Вони охоплюють різні вікові категорії користувачів. Серед ефективних засобів популяризації краєзнавства – презентації книг місцевих авторів.        

         Фото 34, 35Свої нові збірки презентували поет, член Національної спілки письменників України Анатолій Луговський, поет-музикант Григорій Павлович Ланін.

         Фото 36Перша презентація книги «Путивльский Молченский монастырь» авторів – протоієрея Олександра Чурочкіна, Анатолія Луговського та Ігоря Гільбо також відбулась в центральній бібліотеці. Завітали сюди жителі міста, читачі, колеги, ігуменія Мовчанського монастиря Феодосія разом із сестрами, і звичайно ж, автори – Олександр Чурочкін і Анатолій Луговський, які представляли свою книгу, спонсором якої став відомий меценат, уродженець Нової Слободи Михайло Мураєв.

         Фото 37 Влітку 2013 року  отець Олександр представляв свою нову книгу «Путивльская земля».

     6-й випуск краєзнавчого видання «Путивльський краєзнавчий збірник» в центральній  бібліотеці   презентувала      учений секретар Державного історико-культурного заповідника в м. Путивлі, авторка статей    Сторчака Н.І.

         Патріотичне виховання – невід’ємна частина краєзнавчої роботи. Значна увага в книгозбірнях приділяється розкриттю героїчного минулого краю.  Завдяки наявним  в центральній   і дитячій бібліотеках електронним носіям  бібліотечні заходи набувають нового формату в проведенні.

      Фото 38 Знаючи, як ветеранам Великої Вітчизняної війни нелегко приходити на зустрічі, працівники центральної бібліотеки — директор Журавська А.М., провідний спеціаліст Старцева Г.П., бібліотекар Колосова О.В. напередодні свята Перемоги    організували день шани «Спасибі за життя, солдати перемоги» і   привітали вдома святковими листівками і квітами,  висловили щиру подяку за мужність і героїзм, побажали   міцного здоров’я на довгі роки, подарували цукерки до чаю ветеранам війни: Колосовій Г.П. – зв’язковій партизанського з’єднання С.А Ковпака; Федорцовій М.Б. – учасниці підпілля, яке співпрацювало із загоном  С.А. Ковпака; Зайцевій В.В. – чий бойовий шлях почався з перших днів війни коректувальником вогню в дальнобійній артилерії, потім санінструктором і радисткою.

        Фото 39 Щороку влітку десять років поспіль   провінційно-затишне життя Путивля насичується цікавими  масовими подіями  – це розпочинається традиційний фестиваль мистецтв «Золотая кувшинка». Вперше  фестиваль відбувся  у серпні 2003 року.  Тоді назву йому дали діти  – «Золотая кувшинка». Вона прижилась. Зараз це можна назвати модним словом  «бренд». Як  наша річка Сейм славиться своєю чистою водою, так тепер і Путивль своїм  унікальним фестивалем усіх видів мистецтва: образотворчого, декоративно-прикладного, фотомистецтва, музикою різних напрямів, театру, кіно, літератури, особливо поезії, науки і навіть спорту. Фото 39 аУсього на короткий строк в один-три  тижні   на початку серпня, в самий курортний період, в наше місто приїздять   представники   різних напрямів культурної діяльності, майстри своєї справи  з різних  країн та міст і сіл нашої України. Їдуть вони поділитися   знаннями, умінням, талантом. Життя міста на  цей  час наповнюється      цікавими  масовими подіями. З легкістю тут пишуться   картини, пісні,  знімається кіно, проходять майстер-класи, концерти, виставки, кіно-покази… І, головне, спілкування з чудовими людьми! Нові контакти, проекти, ансамблі… Вражень від подій  для всіх вистачає надовго. «Сюда никого не приглашают, —  каже авторка проекта фестивалю, голова Путивльського земляцтва у Москві  Ніна Кібрік, — все приезжают сами. Видимо, оно того стоит».

          Фото 40 Ім`я Ніни Кібрік уже давно на слуху у путивлян. Цю  усміхнену, чарівну жінку знають у нашому  місті і навіть в районі практично всі. Ніна Олександрівна – московська художниця з путивльськими коренями.  Її мистецьке життя   вщент заповнене  подіями – з 1986 року вона  учасниця    понад 30-ти  художніх виставок. Починаючи з 1987 року Ніна Олександрівна   друкується   в книжковій  графіці, ілюструє видання дитячої літератури. У 1992 році  виконала монументальний розпис бібліотеки  Путивльського  аграрного технікуму.  З 1993 року працює в скульптурному портреті, пластиці і кераміці, займається іконописанням.  В 1998 році  виконала фреску Божої Матері з немовлям  на дзвіниці Путивльського Мовчанського монастиря.  Захоплюється  технологією розпису натканині, організувала  в центральній   бібліотеці виставку  «Путивльський батік» (2002р.). Знайомство з Ніною працівників центральної бібліотеки  відбулося ще    в 2001 році.  Зустрічі з нею  це завжди заряд позитиву  і сплеск ентузіазму.  Вона дуже захоплена  пропагандою путивльського краєзнавства і  вміє заразити  своїм натхненням кожного. Путивльський фестиваль «Золотая кувшинка»  –   відкритий майданчик  для всіх бажаючих взяти в руки  пензлі  і  спробувати себе  в творчості художника.    Природа, яка оточує  учасників, здатна надихнути   всіх. А присутність талановитих майстрів   дає орієнтири молодим художникам.  За десять років  існування фестивалю в його скарбницю потрапило багато робіт,  тому що  майстри  і художники-любителі  залишають частину своїх   картин організаторам. Побачили колекцію цих робіт  вже жителі Путивля, Москви, Сум, Харкова, Полтави, Одеси на виставках в художніх салонах. В експозиції зібрані кращі полотна, написані в різні роки. Більшість  полотен    це звичайно неповторні пейзажі краєвидів Путивльщини.   «Золотая кувшинка » стала святковою подією і для самих путивлян, які завжди з нетерпінням чекають відкриття фестивалю. Адже усі концерти, симпозіуми, виставки, театральні читання – безкоштовні, а спілкування з людьми мистецтва  це надзвичайно цікаво. Художники і музиканти – як аматори, так і професіонали, що представляють сучасне мистецтво, приїздять із запорошеної Москви в заповідний Путивль з чистісіньким повітрям і однією з найчистіших річок в Україні для участі в пленерах, в концерті «Музика на воді», в різних читаннях, обговореннях і майстер-класах.

         Фестиваль для міста  –   радісна і святкова подія, осторонь якої не може стояти районна бібліотека. Протягом всіх  цих  років   працівники районних бібліотек активні учасники    фестивальних заходів.

         Фото 4130 вересня – Всеукраїнський день бібліотек, який вже 15 років поспіль відзначають разом зі своїми користувачами працівники всіх бібліотек країни, в числі яких і наша ЦС. Цього разу це був флеш-моб «Бібліотека була, є і буде!», проведений на вулиці біля бібліотеки бібліотекарями центральної бібліотеки та бібліотеки для дітей.

          Зовні бібліотека святково прикрашена повітряними кульками, територія біля будівлі в бібліотечних афішах, на яких реклама книги та читання:»Україна читає! А ти?», «Бібліотека – храм науки», «Бібліотекар – розпорядник долі книги», «Книги – дзеркало життя».

      Фото 42, 43Під музику «Гімн бібліотеці» бібліотечні працівники виходять з приміщення бібліотеки і вишикуються уздовж тротуару з плакатами: «Бібліотека – мудрість книг і щедрість серця», «Читання – найкраще навчання», «Знання – це скарб, а книга – ключ до нього», «Книгу читай – розуму набирай», «Книги читати – усе знати», «З книгою жити – з добром дружити» тощо. За ними біля бібліотеки мобери під музику «Гімн дружби» виконують танець, по завершенню якого вигукують: «Зі святом, бібліотеко!» і швидко розходяться у різні боки.

        Фото 44, 45Запрошені учні, студенти учбових закладів міста, читачі бібліотеки з транспарантом «Створи своє майбутнє – читай!»,   книгами, повітряними кульками, на яких написано «Завітай до бібліотеки», «Бібліотека чекає вас» йдуть по тротуару і зупиняються біля бібліотеки. Ті, що з книгами, читають. А в цей час під бібліотекою йде інсценівка казки «Снігова королева». Бібліотечні працівники роздають перехожим інформаційну та рекламну продукцію. Умегафон звучать слова бібліотекаря:

 «Сегодня день особенный для тех,

Кто любит книгу, кто сроднился с нею.

Сегодня праздник – День библиотек.

Заходите, очень просим!

В наш просторный книжный дом.

Заходите, очень просим,

         Мы всегда, всегда вас ждем!», –  після яких у небо злітає макет розгорнутої книги, піднятий повітряними кульками.

         Завершився захід   фуршетом. Велика дяка за допомогу в організації свята    начальнику районного відділу культури С.М.Давидовій, районному будинку культури, ЗОШ №1.

          Бібліотека для дітей  відзначила Всеукраїнський день бібліотек проведенням  дня вдячного користувача «Бібліотекар — слово сонячне і горде», в ході якого юні читачі, учні 3-В, 7-В класів ЗОШ №1 вітали  бібліотекарів ЦБ та ДБ з   професійним святом.  Звучали добрі слова подяки  бібліотекарям за щоденну роботу. Чудовий настрій подарували    діти своїм привітанням і дуже розважило   присутніх нагородження працівників бібліотек пам’ятними медалями з різних номінацій: «пані Cалага», «пані Красуня», «пані Сторожил» ,« пані Невгамовність»  та інші. Бібліотекарі  у свою чергу дякували за вітання і пригощали солодощами.

            Фото 46 В Міжнародний день волонтерів працівники центральної бібліотеки організували зустріч   учнівської молоді ЗОШ №1  міста з волонтерами педагогічного коледжу. Розпочався захід   інформацією бібліотекаря Колосової О. В. про історію виникнення волонтерського руху у світі і Україні. Потім присутні познайомилися з доброчинною діяльністю волонтерів педагогічного коледжу з   виступів викладача Кириченко Людмили Михайлівни та студентів Шевченко Яни та Іноземцевої Катерини, переглянули відеоматеріали про їх роботу. Участь молодих людей у волонтерському русі дає їм змогу зробити особистий внесок у розв’язанні соціальних проблем, випробувати свої можливості, беручи участь у проектах і програмах соціальної спрямованості. Зустріч пройшла змістовно і цікаво.

         Фото 47 Друзі-волонтери  Лоуренс Гіпсон і Захарій Притчетта навчають бажаючих англійській мові в читальній залі   бібліотеки для дітей.

         Клуби та гуртки при бібліотеках створюються для того, щоб люди, які мають спільні інтереси та захоплення, мали змогу обмінюватися думками та враженнями, удосконалювали свої знання в тій чи іншій галузі. Дана мета активно втілюється на засіданнях 23 клубів в 21    книгозбірні нашої системи.   Про роботу клубів за інтересами ЦБ підготовлена інформаційна листівка «Бібліотека – територія спілкування».

         Прикладом вдалої роботи  слід відзначити  клуби центральної   бібліотеки:  «Вдохновение», «Берегиня», фіто-клуб «Материнка», «Органічне землеробство», літературна студія «Ярославна».

          Фото 48 Ініціатором створення  в центральній бібліотеці   клубу любителів здорового способу життя   восени 2007 року була директор ЦС Журавська А.М. Назву придумали спільно – «Вдохновение». Є у клуба свій девіз, статут, емблема  і   пісня «Как здорово, что все мы здесь сегодня собрались». Його члени (35 чол.) – це пенсіонери,  які знаходячись на заслуженому відпочинку, ведуть активний спосіб життя: вишивають, читають, займаються спортом, танцями,  майструють – у кожного є якесь своє захоплення. І в клубі вони мають змогу розкрити свої таланти. Теми для зустрічей підбираються різноманітні:   цикли свят відпочинку «Від січня до грудня, від свята до будня»,   зустрічі із жіноцтвом з вітальні «Берегиня», тощо. Взагалі на таких зустрічах  жінки  відпочивають від повсякденних турбот, спілкуються  між собою, діляться життєвим досвідом, одержують різноманітну інформацію. За чашкою кави або чаю час минає швидко, а приємні відчуття від заходу залишаються надовго.

           Фото 49 Десять років поспіль працює в центральній бібліотеці жіночий клуб «Берегиня». Багато різних тем за ці роки розглядались на його засіданнях. У цьому   році  відбулося ювілейне святкове засідання за «круглим столом» «Берегиня збирає друзів». Привітати шановних жінок з цією значимою подією прийшли працівники районного будинку культури та їх улюблений ансамбль РБК “Старушки-веселушки та дідочки-парубочки” під керівництвом Василя Трифоновича Сітовського. Самодіяльні артисти зичили   здоров’я, бажали  подальшого  процвітання “Берегині” та дарували своє музичне вітання. До них приєдналися і читачі бібліотеки – Тамара Миколаївна Трещула, Прасковія Сергіївна Картофілова, яка продекламувала свої вірші та вірші своєї онуки.

          Фото 50 Хто ж вони, учасники клубу? Насамперед – це люди творчі. Це сучасні жінки різних професій і різного віку. Гарні дружини, люблячі матері та бабусі, милі берегині затишку і тепла, миру і спокою. Наші берегині-майстрині мають «золоті» руки. Серед них є майстрині   вишивки, в’язання гачком, майстрині лозоплетіння, квіткарки-любителі, кулінари-винахідниці. Кожне творіння їх рук – це витвір мистецтва, який милує наше око, зігріває душу. Їх творчі пошуки не стоять на місці. Кожного року вони намагаються творити нові, прекрасні і неповторні диво-вироби, котрі неодноразово прикрашали стіни нашої читальної зали. У вишивці кохається Альбіна Петрівна Русакова, Лідія Дмитрівна Бабкіна, Катерина Олександрівна Бокатова та інші.

         Слід відзначити, що протягом багатьох років члени клубу «Берегиня» є активними учасниками публічних заходів, які проходять не тільки в бібліотеці, а й за її межами. Наші жінки неодноразово приймали участь у заходах міста, у фестивалях “Золоте латаття”, “Партизанські зірниці”. Коли Путивльщина представляла свої таланти в містах Суми, Глухів, Середино-Буда, Миропілля (Краснопільського району), там були і мистецькі вироби наших берегинь. А Катерина Олександрівна Бокатова   свій майстер-клас з бісероплетіння показувала в Києві.  Такі майстрині живуть на нашій землі. Їх уміння заслуговує на високу оцінку і повинне стати прикладом для наслідування молодому поколінню  путивлян.

         Фото 51, 52Нещодавно створений в центральній бібліотеці фітоклуб «Материнка», але вже користується популярністю і  продовжує  збирати своїх прихильників. Ініціатори і ведучі клубу –   провідний бібліотекар відділу обслуговування читачів Старцева Галина Петрівна та травник-цілитель Любарець Іван Сергійович. Перше знайомство  Івана Сергійовича з районною бібліотекою переросло у  дружню співпрацю. Взагалі Іван Сергійович – цікава  людина, неординарна особистість, не так давно він переїхав на Путивльщину з Тростянеччини.  Він вважає, що найдорожчим надбанням людини є здоров’я, а тому наш обов’язок берегти та зміцнювати його.         З природних методів лікування в народній медицині українців, як і багатьох інших народів, основним було і залишається лікування рослинами. Саме  лікуванням  людей цілющими травами і займається Іван Сергійович – «… від землі і сонця, від роси і квітів всі цілющі сили він дарує людям». Кожне засідання-зустріч завершується частуванням чаєм з духмяних лікарських трав. Крім траволікування Іван Сергійович пише книги і вірші, займається фотографією.

         Фото 53 Організаційно-методична робота  Путивльської ЦС  направлена на удосконалення діяльності книгозбірень району, надання методичної і практичної допомоги, виявлення кращого бібліотечного досвіду, інноваційних форм роботи.

          Фото 54 Діяльність системи відображається в річному, квартальних та тематичних статистичних і письмових звітах, планах роботи. Результатом  аналізування роботи    є  підготовка та  випуск видавничих матеріалів. З метою удосконалення професіоналізму, розвитку творчої ініціативи в ЦС  діє система підвищення кваліфікації бібліотечних кадрів. Форми підвищення професіоналізму  використовуються як старі, перевірені часом, так і інноваційні.

            Фото 55 Це – майстер-класи, семінари-практикуми, години творчого спілкування,   професійні слухання,  методична панорама, інтернет-практикуми, палітра думок, моделююча гра, ділове  спілкування на теми  «Творчі напрацювання бібліотекарів ЦС». «Соціальні мережі і бібліотека»,  «Світ бібліотек сьогодні», «Творчість і інновації», «Твоя бібліотека – твій стиль»,  «Порадьте прочитати», «Самоосвіта – важливий аспект творчої діяльності бібліотекаря», «Комп’ютерні технології в бібліотеках»,    «Краєзнавча робота: сучасний аспект». «Професіоналізм плюс традиції» (проведений на базі Скуносівської філії ЦС).

         Фото 56, 57 Практикуються в роботі і екскурсії співробітників по визначних місцях –  до  Національного історико-культурного заповідника «Гетьманська столиця» (м. Батурин), музеїв у Спадщанському лісі.                           Не втрачають своєї значимості   традиційні в практиці роботи  нашої ЦБС щоквартальні   звітно-аналітичні наради,  в ході яких  аналізується проведена протягом  кварталів робота, підводяться підсумки загально-бібліотечної діяльності філій системи, визначаються головні пріоритети та напрями подальшої діяльності.  Виконували загальноосвітню функцію і   інформаційно-методичні панорами, в ході яких працівники системи отримували інформацію про  методичні новинки, найцікавіше з професійної преси. Добре зарекомендували себе бібліовізити  в філії ЦС неочікуваністю приїзда колег-бібліотекарів.

         Поширення інноваційних форм і методів роботи   здійснювалось завдяки  використанню мультимедійного обладнання, комп’ютерів.

       В Комітеті Верховної Ради з питань культури і духовності спільно з проектом «Глобальні бібліотеки – Україна» (Бібліоміст), Програмою сприяння Парламенту України проходили  комітетські слухання на тему: «Розвиток сільських бібліотек як інформаційних та культурних центрів». Сумську область представляли директора Путивльської і Глухівської централізованих бібліотечних систем – Журавська А.М. і Привалова Т.М.

       Інформація про бібліотечні події розміщується на міському сайті http://putivl.com.ua в розділі «Районна бібліотека» та сайті  районної дитячої бібліотеки http://www.babybook.16mb.com

«Бібліотека в житті громади»

Підписано до друку 220.11.2013р.

Наказ № 2/1598

Управління культури і туризму, національностей та релігій

Сумської обласної державної адміністрації

Комп’ютерний набір

Формат А4  Тираж  5

 

Коментарі

Наразі ще немає коментарів.

Залишити коментар
 
  (Не публікується)