Віртуальна бібліографічна пам’ятка

images

«Я син народу , що вгору йде»

 Відділ культури

 Путивльської районної державної  адміністрації

Путивльська централізована бібліотечна система 

Центральна районна бібліотека

images

       “Я син народу, що вгору йде”

                     віртуальна бібліографічна пам’ятка

 

 Великому Каменяру  Івану Яковичу Франку

до 160-річчя від дня народження (27.08. 1856 — 28.05. 1916)

Путивль 2016

          Незалежна Україна відзначає 160-річчя від дня народження  велета українського духу –  Івана Яковича  Франка. Якщо Тарас Шевченко — серце і душа української нації, то Іван Франко — уособлення її інтелекту, її обдарованості. Він не просто талановитий літератор, розважливий критик та гострий публіцист це –  рідкісний у світовому контексті й унікальний в українській історії приклад універсального генія – всебічно обдарованої й гармонійно розвинутої творчої особистості, що реалізувала власний потенціал одразу в багатьох галузях культури. Центральна бібліотека пропонує доторкнутись до скарбниці Каменяревих книг  студентам, викладачам та всім зацікавленим у вивченні життєпису та літературної творчості великого сина України. У своїх фондах бібліотека має: зібрання творів у 20-ти томах,  вибрані твори, окремо видані збірки поезій та прозові твори тощо.

                                         Матеріал підготувала бібліограф ЦБ Л. В. Кревсун

 

index

«Іван Франко – це розум і серце нашого народу.
Це боротьба, мука і передчуття щастя України.
України і людськості».

М. Рильський

            Народився  Іван Якович   в селі Нагуєвичі Львівської області 27 серпня 1856 року в селянській родині, яка не належала до категорії зовсім бідних, адже батько тяжко працював ковалем і утримував не тільки свою сім’ю, а й всю родину.

            Своє навчання Іван Франко розпочав з початкової школи, що знаходилася в селі Ясениця-Сільна, потім навчався при Василіанському монастирі, а далі вступив до Дрогобицької гімназії. В дев’ять років  він написав свій перший вірш «Великдень»,   присвятивши його пам’яті батька, який помер у Великодню ніч. По закінченню гімназії Іван Франко продовжив навчання у Львівському університеті на філософському факультеті. Далі майбутній письменник продовжив навчання в Чернівецькому та Віденському університетах.

         Будучи учнем Дрогобицької гімназії, Франко уже в той час виявляв феноменальні здібності. Він мав таку унікальну пам’ять, що йому було достатньо один раз послухати урок і він міг майже дослівно переповісти всю інформацію своїм друзям.  В цей час починає писати власні твори. В своїх оповіданнях він передає окремі моменти свого життя. З таких творів, як «Грицева шкільна наука», «Олівець» ми дізнаємось, як деколи доводилось важко юному таланту.

         Перші свої літературні твори Франко надрукував під час навчання, в студентському журналі «Друг». Крім того, він з великим захопленням почав цікавитись революційно-демократичною літературою і згодом почав робити її переклади та друкувати , що й стало причиною його першого арешту.

         Після звільнення разом з Михайлом Павликом Франко засновує новий журнал «Громадський друг». В цьому виданні побачили світ такі його твори, як «Товаришам з тюрми», «Каменярі».  У 1880 р. його вдруге заарештували.  В тюрмі  написаний поетичний цикл «Думи пролетарія».

          1885 року відбулася перша поїздка  Івана Франка до Києва. Тут знайомиться з Ольгою Хоружинською і 1886 році одружується. Разом вони народили і виховали  четверо дітей: Анну, Андрія, Тараса та Петра.

            У 37 років захистив дисертацію і здобув ступінь доктора філософії Віденського університету, а в 50 став почесним доктором Харківського університету.

         На останнє п’ятиріччя ХІХ ст. припадають три поетичних збірки І. Франка: «Зів’яле листя» (1896р.), «Мій Ізмарагд» (1898р.) та «Із днів журби» (1900р.).

         Любов до драматургії І. Франко проніс через усе своє життя.  Письменник боровся за народність і реалізм театрального мистецтва. Він був переконаний, що театр повинен бути не місцем для розваги безтурботних паничів, а школою життя, провідником думок і почуттів, мрій трудового народу.

         Іван Якович Франко написав декілька п’єс, що стали окрасою української літератури і театрального репертуару. Його драматична спадщина складається з чотирьох великих і п’яти одноактних п’єс, найвідомішою з яких є соціально-психологічна драма «Украдене щастя»,   яка в 1893 році вперше була поставлена у театрі Руська бесіда.

         Франко був ніжним ліриком і відважним бунтівником, витонченим літературним майстром і вченим-енциклопедистом, першим з українських письменників, який заробляв на хліб літературною працею. Помер  28 травня 1916 році  у Львові. Похований на Личаківському кладовищі.

         Його вірші «Каменярі», «Вічний революціонер» стали класикою за життя, зваблюючи композиторів своїм духом і ритмікою. Його п’єса «Украдене щастя» ось уже друге століття є окрасою репертуарів найкращих театрів України. Поема «Мойсей» своєю філософією захоплює тисячі дослідників — літературознавців, філософів, істориків.

         За більш ніж 40-ліття творчої діяльності доробок Франка, написаний українською, німецькою, польською, російською, болгарською мовами, склав понад шість тисяч творів загальним обсягом понад 100 томів. За життя письменника окремими книгами з’явилося понад 220 видань у т. ч. більш, ніж 60 збірок його оригінальних і перекладних творів різних жанрів. Він автор 10 прижиттєвих книг віршів, а прозова література сягає за сотню оповідань, новел і казок, які склали 18 збірок малої прози та 10 творів великих прозових жанрів (повістей та романів). А ще Іван Франко один з небагатьох у світі авторів, який вільно писав трьома мовами — українською, польською і німецькою.

         Великий Каменяр переклав українською мовою близько 200 авторів із 14 мов та 37 національних літератур, включаючи зразки вавилонської, єгипетської, староіндійської, староарабської словесності, античного письменства, ліричної та епічної поезії народів світу, твори класиків зарубіжжя, зокрема угорської літератури.   Його доробок — єдиного з українських письменників і вчених — видано в 50-ти томах.

        

            IMG_8867

Твори Івана Франка у фонді  бібліотеки:

          Франко,  І.Я.    Твори: в 20-ти томах. –  К. : Держлітвидав України, 1950-1956. [I-XX].

         Франко,  І.Я. Вибрані твори у 3-х томах / І.Я Франко. – К. : Дніпро, 1973. – 759 с.

         Франко,  І.Я. Вибрані твори / І.Я. Франко. – Львів : Каменяр, 1986. – 308 с.

         Франко,  І.Я. Борислав сміється. Захар Беркут: повісті / І.Я. Франко. – Львів: Каменяр, 1990. – 352 с.

         Франко,  І.Я. Додаткові томи до зібрання творів у 50 т., Т. 51: прозові переклади 1876-1912 / І.Я. Франко. – К. : Наук. Думка, 2008. – 992 с.

         Франко,  І.Я. Додаткові томи до зібрання творів у 50 т. Т. 52: оригінальні та перекладні поетичні твори / І.Я. Франко. – К. : Наук. Думка, 2008. – 1040 с.

         Франко,  І.Я. Додаткові томи до зібрання творів у 50 т. Т. 53 літературознавчі, фольклористичні, етнографічні та публіцистичні праці 1876-1895 / І.Я. Франко. – К. : Наук. Думка, 2008. – 832 с.

         Франко,  І.Я. Зів’яле листя: лірична драма / І.Я. Франко. – Львів : Каменяр, 2004. – 183 с.

         Франко,  І.Я. Перехресні стежки: повість / І.Я. Франко. – К. : Дніпро, 1983. – 366 с.

         Франко, І.Я. Украдене щастя : драма з сільського життя в 5 діях / І.Я. Франко. – К. : Дніпро, 1985. – 143 с.

         Франко,  І.Я. Чим пісня жива?: поезії / І.Я. Франко. – К. : Дніпро. – 1978. – 160 с.

Література про життя та творчість Івана Франка

в книгах

         Борщаговський, О.А.  Драматичні твори Івана Франка: критичний нарис / О.А. Борщаговський  – К. : Мистецтво. – 1946. – 125 с.

         Будівничий української державності : хрестоматія політологічних статей Івана Франка / Упоряд. Дмитро Павличко – К. :  Києво-Могилянська академія, 2006. – 640 с.

         Грицак, Я. «… Дух, що тіло рве до болю…» : спроба політичного портрета Івана Франка / Я. Грицак. – Львів : Каменяр, 1990. – 177 с.

         Гундорова, Т.  Невідомий Іван Франко: грані Ізмарагду / Т. Гундорова . – К. : Либідь, 2016. – 360 с.

         Дей, О.І. Іван Франко : життя та творчість / О.І. Дей. – К. : Дніпро, 1981. – 355 с.

         Світанок Вітчизни. Українська література кінця ХIХ  початку ХХ ст.: навчальний посібник / Упоряд.  А.А. Чичановський. – К. : Грамота, 2005. – 515 с.

         Франкова криниця: вивчення творчості І.Я. Франка в школі: посібник для вчителя.  – К. : Рад. школа, 1991. – 288 с.

         Червяк, Б. «Насамперед українці»: до національної ідеї Івана Франка /Б. Червяк. – К. : 1994, 33 с.

в періодичних виданнях:

         Великий каменяр [Текст] : до 60-ти  річчя від дня народження Івана Франка // Календар знаменних і пам’ятних дат. – 2016. –  № 3. –  С. 34.

         Війтенко, І. Село Франкової любові [Текст] / І. Війтенко // Шкільна бібліотека. – 2014. – № 4. – С. 34.

         Захарова, Г. «Я понесу  тебе в душі на дні…» [Текст] : усний журнал за творчістю Івана Франка / Г. Захарова // Дивослово. – 2013. – № 11. – С. 28.

         Микитин, Т. Іван Франко – великий муж України [Текст] : до дня народження Каменяра / Т. Микитин // Шкільна бібліотека. – 2013. – № 13-14. – С. 37.

         Крош, Т. «Що я родич письменника, ніколи не афішував» [Текст] : онук Івана Франка, Роланд Франко / Т. Крош. – // Урядовий кур’єр. – 2012. – 22 груд. ( № 237). – С. 17.

 

Коментарі

Наразі ще немає коментарів.

Залишити коментар
 
  (Не публікується)