Методичний бюлетень (вип. 2)

«Бібліотечний калейдоскоп:

цікавинки з місць»

Методичний бюллетень

Вип.2

 

         Діяльність бібліотек Путивльської  ЦБС   спрямована на підтримку позитивного іміджу закладів, співпрацю з соціальними партнерами, здійснення оперативного і комфортного обслуговування користувачів, забезпечення їх інформацією щодо діяльності органів влади,  просвітницьку діяльність шляхом популяризації  літератури, впровадження нових форм роботи та сучасних інформаційних технологій,   постійне підвищення професійного рівня.

                35 бібліотечних працівників 24  бібліотек ЦБС здійснюють  популяризацію книги і читання серед населення.

         Триває співпраця закладівсистеми з Державним історико-культурним заповідником у м.Путивль, клубними, медичними  та освітніми  закладами району,  територіальним центром управління соціального захисту населення,   краєзнавцями, активістами.

         Центральна районна бібліотека   увійшла до складу      переможців  у конкурсі проектів Української бібліотечної асоціації «Все про Європу: читай, слухай, дізнавайся в пунктах європейської інформації в бібліотеках»    і  працює   по  реалізації  цього  проекту, розпочавши  зі створення в бібліотеці       Пункту європейської  інформації «Все про Європу» .

         З цікавими пізнавальними заходами пройшов в закладах ЦБС Тиждень Європи до Дня Європи в Україні.

         image001Україна, як вільна і незалежна держава, прагне влитися в сім’ю європейських народів.   По-європейськи, хоче жити і молодь нашої України. На слайд-бесіді « Прагнення молоді – жити по-європейськи»в центральній бібліотеці  студентськумолодь  ознайомили  з такими поняттями як «європейська якість», «європейські цінності», «європейський стиль» і взагалі, що значить бути «європейцем».  На захід був запрошенийдиректор Державного історико-культурного заповідника міста, заслужений  працівник культури України С.В. Тупик –  людина, яка відвідала багато європейських  країн, яка обожнює подорожувати та пізнавати світ. Дуже цікавою була розповідь Сергія Володимировича  про   подорожі Німеччиною, Польщею, Грецією, Італією, Францією, Австрією, Чехією, Сербією, Угорщиною у супроводі слайд-підбірок з фотографій поїздок.

         image002Про Вроцлав, як  Всесвітню столицю книги 2016 року,йшлося в ході  віртуальної екскурсії «Вроцлав – Всесвітня столиця книги 2016 року». Особливе враження справили на  присутніх невеликі бронзові фігурки    вроцлавських  гномів, які є туристичноювізитівкою міста.

         Україна — єдина держава не член ЄС, в якій на державному рівні відзначається День Європи. Вперше такий масштабний захід проходиві в Путивльській центральній районній бібліотеці, яка виступила ініціаторомакції  «Європейське містечко». Наспідтримала райдержадміністрація, керівники навчальних закладів міста. В цей день учнівська та студентська молодь шкіл міста,  професійного ліцею та коледжу СНАУ, читачі бібліотеки вщент заповнили зали книгозбірні. Святково  прикрашена прапорами  України і Європейського Союзу, декоративними прапорцями країн ЄС та  кольоровими кульками  бібліотека  радо вітала гостей та учасників. Відкрила  захід    завідуюча сектором молоді та спорту Путивльської РДА Любов Федорівна Рибкіна. Заступник голови Путивльської РДА Микола Іванович Корнєв висловив вдячність  учасникам свята  і   вручив подяки усім колективам       за виховання толерантності та європейських цінностей у підростаючого покоління, підготовку та участь у святкуванні Дня Європи у м. Путивлі.Про роботу європейської направленості,      реалізацію проекту УБА «Все про Європу: читай, слухай, дізнавайся в пунктах європейської інформації в бібліотеках» присутніх інформувала координатор Пункту європейської інформації в центральній бібліотеці    Юліана   Бокатова. Вона ж оформила  інформаційну стіннівку   «Європа починається з нас».

image003 image004 image005 image006

         Цікаві презентації про  країни Європейського Союзу –  Великобританію, Німеччину, Францію, Італію і Польщу підготували учнівські групи  професійного ліцею, коледжу СНАУ, шкіл міста.  В ході презентацій усіх присутніх пригощали стравами національної кухні: французькими круасанами, італійською піцею та німецькою випічкою.

         «Жива книга» –   директор Державного історико-культурного заповідника у м. Путивль Сергій  Володимирович  Тупик представив фоторепортаж власних враженьвід подорожей країнами Європи.image007

         Та  щоб оцінити красу, не обов’язково вирушати у далекі краї. Адже красиве  завжди поруч з нами, в Україні, в рідному Путивлі та його околицях. Саме   красу дивовижних краєвидів, зафіксованих у фотографіях В.І. Ляха,  І.С.Любарця,  на картинах В.О.Оксаненка, представляла на новій виставці творчих робіт путивлян«Миті Путивльщини» Галина Старцева. До речі, роботи Валентина ОлексійовичаОксаненка у 2007 році виставлялись у м.Роттердам (Голландія) у виставковій галереї Ріддеркерк та отримали високу оцінку.

         Жвавий  інтерес присутніх викликала «Жива бібліотека» навчально-виховного об’єднання. «Живі книги» –  “Секрети краси”, “Тату, как стиль жизни”,   “Позволь себе познакомиться с йогой”, “Изьянытела – не изьяны души”  представляли наші путивляни Катерина Черемшинська, Дмитро Сорока,Наталія Артеменко, подружжя Кошелєвих. І «Читачі», і » Книги» отримали  море позитиву і яскравих вражень!image008

         Впродовж свята презентувалась книжкова виставка «Літературними сторінками Європи», головна мета якої – привернути увагу до найвизначніших творів художньої культури Європи, ознайомити  з творчістю   представників різних країн та епох,  пробудити зацікавленість та бажання розширювати свій кругозір.

         Підготовлену бібліографом інформаційну закладку «Я – українець! Я – європеєць!» разом з  листівками   від УБА «Все про Європу»  роздавали  присутнім  на святі.

        image009 Нагоду дізнатись більше про унікальні особливості країн Європи,  мали й ті, хто  21  травня завітав до  дитячої бібліотеки.Присутні  ознайомилися  з книжково-ілюстративною виставкою  «Європа багатолика: єдина, близька, велика» та виставками-презентаціями «Знайомтесь! Письменники Європи», «Казкове розмаїття  країн Європи»,  прийняли участь у конкурсах «Де знаходиться  об’єкт», «Так чи ні», пограли у гру-вікторину  «Відгадай країну».  Особливий азарт  відчувався  під час проведення  гри-конкурсу  «Відгадай  та склади  державний прапор».Учні молодших класів   розгадували  кросворд  «Європейський Союз». Під час проведення  Дня Європи у читальному залі демонстрували  відеорепортаж  «10 кроків до Європи».Тут же  проходило і  знайомство з символами ЄС,   в ході якогодіти пограли у гру «Куля — ЄС».       

         Крім того, в рамках реалізації проекту «Все про Європу…»,   центральна бібліотека зустрічала  на музичному вернісажі «Сторінками Євробачення»учнів 1-9 класів  ОктябрськогоНВК, які разом з викладачами побували на екскурсії в бібліотеці.  Всіх присутніх чекала зустріч з хітами різних часів  країн-учасниць Євробачення.  Особливий інтерес у присутніх  викликав відео-репортаж     про  українських учасників пісенного конкурсу   з 2003 року. А закінчив захід  відеоролик виступу української переможниці цьогорічного Євробачення – Джамали.  Наостанок учні ознайомилися з Пунктом   європейської інформації.  На згадку про   зустріч залишилось фото.

         З метою підвищення кваліфікації бібліотечних працівників    Сумська обласна бібліотека  проводилаон-лайн навчання для працівників  бібліотек  на тему «Роль публічних бібліотек у популяризації європейських цінностей». Фахівці центральної бібліотеки також долучились до участі в   даному  навчанні, в ході якого бібліотекар-координатор проекту БокатоваЮ.О. поділилась з колегами бібліотек області напрацюваннями   по реалізації проекту.

         28 травня одночасно у 55-ти містах українці вчили англійську під час наймасштабнішого в історії України та світу уроку англійської мови.  В Путивлі також  приєднались до  цього  уроку. Проходив він в центральній бібліотеці у формі розмовного клубу. Долучились до нього учні шкіл міста, вчителі, бібліотекарі.   Сподіваємось, що і наша  участьвплине на досягнення Україною світового рекорду Гіннеса.

         Всі філії ЦБС також активізували роботу з популяризації знань про Європу.  В Мазівській філії, наприклад, відбулась заочна мандрівка «На уік-енд до Європи»,  одним з етапів якої стало виготовленняплакату «Цікавими  місцями Європи».

image010 image011

    image012Громадська організація «Бюро аналізу політики» в партнерстві з Американською неурядовою організацією «ІнтерньюсНетворк, Інк» реалізовує проект «Медіаграмотність – у бібліотеки Сумщини».  Тренінг з теми «Медіаграмотність» для бібліотекарів нашої централізованої системи  провела тренер Олена Пікулицька.

         Учасники з величезним інтересом сприймали нову інформацію, активно виконували практичні завдання. Тому тренінг став не тільки інформативним, але й дуже цікавим та позитивним.Набуті на тренінгу навички допоможуть бібліотекарям у роботі з користувачами.

 Акції.

         image013До Дня Перемоги центральна бібліотека  організувала благодійно-меморіальну акцію «Маки пам’яті» по виготовленню та продажу штучних червоних маків. Продовжується участь  бібліотек  в  акції «Здай макулатуру – допоможи бійцям АТО!», ініційовану  громадською організацією «Сила єдності».  Виручені кошти за макулатуру (1801 грн.)  і від продажу маків (690 грн.) відіслані через Юлію Бабій, голову громадської організації «Сила Єдності» на лікування та харчі воякам. Дякуємо всім, хто нас підтримав!

                image014Приймали участь бібліотечні працівники ЦБ та ДБ і в районній  акції «Служба за контрактом –вибір кращих».На заході бібліотека представляла книжкову виставку «З історії   Українського війська», серед матеріалів якої книга Є. Положія «Іловайськ», теки про воїнів-афганців та учасників АТО району, підбірка журналу «Військо України», література з історії українського війська та історії нагород України   тощо. Крім того,  періодично  бібліотека озвучувала запрошення   жителям Путивльщинидолучитися до  акцій «Бібліотека українського воїна» та «Збери макулатуру – допоможи воїнам АТО».

         У літній період бібліотеки ЦБС «переміщуються на вулицю», де проходять  літні акції  та літні читання «Бібліотека під парасолькою» , «Лавочки-читалочки», «Книжковий дворик»,  «Хай вулиця вся читає, бо книга нас усіх єднає», «Читаємо просто неба», «Бібліотекарі читають дітям».

         Обслуговування пенсіонерів, інвалідів та членів їх сімей здійснюється за місцем проживання.   Наразі бібліотеками обслуговується 102 особи.

         image015Дуже багато уваги колектив центрально їрайонної та дитячої бібліотек приділяє зовнішньому  іміджу бібліотеки. Чого тільки варті квітучі навесні  величезні клумби  тюльпанів! Півоновидні, бахромчаті квіти заставляють перехожих зупинитися і помилуватися їх красою. А в літні місяці під вікнами бібліотеки розстелюється килим з портулаків,  петуній та чорнобривців.  Приємно чути від місцян та гостей міста слова вдячності   за таку красу.

         Розкривають інформаційний потенціал бібліотечних фондів виставка-коллаж, виставка-память, виставка-ювілей, виставка-глобус.

 image020 image019 image018 image017 image016

         Розширенню знань    про українські обряди, прищепленню любові до рідного краю,  збереженню  сімейних традицій та цінностей   сприяли  етнографічне свято «І старий і молодий Масляні радій»,    вечір народних звичаїв «Зберігаючи традиції» , пізнавальна цікавинка «Запах трав з бабусиних долонь», фольк-година «Зелен-свято» в Руднєвській, Бунякинській,    Юр’ївській, В’язенській, Князівській  філіях    тощо.

         Душевні розмови «Рід. Родина. Мамина хустина» пройшли в Октябрській філії. Сюди зібрались   мешканці села  сім’ями і поодинці. Головним атрибутом заходу стала виставка «Українська хустка», на якій представлені різноманітні хустки, як повсякденні так і святкові, серед них особливо вирізнялися квітчасті великі з тороками.   Їх принесли з собою учасники заходу.  За чаюванням велись розмови. З якою любов’ю розказувала про свою дружню родину Гладушкіна Валентина Леонідівна. Про хустки ж вона  може розказувати безкінечно, адже в неї їх більше ста, і у кожної своя історія. А ще вона показала, як з хусток шиє  квітчасті жилети.

         Літературне чаювання «Духовний храм людини: сімʼя, родина, рід» пройшло в Манухівській філії. Вірші, уривки творів про сім’ю, матір, любов до своїх рідних читали,  як залучені до заходу діти, так і більшість учасників дійства.

         Про роль жінки, матері в збереженні  родинного вогнища говорили     на родинному вогнику «Традиції нашої сім’ї» в Мазівській філії. В цей день   привітали  багатодітних мам – Тверитінову С., Барибіну Н., Суржикову Н.В., а ще мам, які взяли в свої сім’ї діток на виховання – це Брежнєва С. та Олійник Л.  Барибіна Валентина Павлівна  розповідала про свою родину, де панує злагода, повага до батьків, турбота та підтримка. Учасники заходу обговорювали  сімейні свята та їх святкування, колискові пісні, кулінарні витвори на всі випадки життя.

         «Свято вишиванки»організувала Рев’якинська філія за участю вишивальниць  трьох поколінь – від школярки до пенсіонерки  поважного  віку. Всі вони показали свої роботи, розказали як   почали вишивати, що   відчувають після завершення чергової вишивки. Захід вдався, адже після нього багатьом захотілось і собі прикрасити свій одяг вишивкою.

         Суттєва  робота по родинному вихованню ведеться Скуносівською філією.  Бібліотекар філії Овчарова Г.М. брала участь у літературному конкурсі на кращий твір про  кохання, що був організований  редакцією  «Путивльських відомостей » і стала його переможцем. Розповідь  Ганни Михайлівни присвячувалась її батькам, взаємовідносинам і любові в родині.   Подарунок та слова подяки отримала напередодні дня журналіста в районній раді. Разом з директором Октябрського НВК   організовувала поїздку  дітей   сіл Скуносове і Зарічне на виставу Сумського театру ім. Щепкіна, який виступав   на сцені   районного будинку культури. За ініціативою бібліотекарки при підтримці сільського голови В.К. Єськова булапрофінансована поїздка на виставу двох дітей  з родини учасника АТО. Ця родина постійно отримує підтримку і увагу з боку сільради та бібліотеки.  Ганна Михайлівна, як організатор і учасниця аматорського колективу «Журавонька»,  брала участь у конкурсі «Материна пісня». Зайняли перше і друге призові місця. Бібліотекар виступає організатором по прибиранню території біля пам’ятника та обеліска  пілотам, загиблих у роки війни. За ініціативою Ганни Михайлівни, яка підготувала відомості  про загиблих односельців в роки Другої світової війни  і передала їх до райдержадміністрації, депутата сільради М.В.Простакова при фінансовій   підтримці В.В.Волкова біля пам’ятника було встановлено стелу «Жителі села, жорстоко розстріляні фашистами».

         Відверта розмова про стосунки в сім’ї велась в Зінівській філії на годині інформації «Родина, мати і дитина – це ми усі, це Україна».  В заході брали    участь сім’ї, що постійно відвідують книгозбірню разом з дітьми.    Так родини Венедиктових та Шевченко розповіли історії свого життя, стосунки в колі сім’ї,   відповідальність за  виховання дітей.

         Готуючись до  Міжнародного дня захисту дітей та  Всесвітнього дня батьків бібліотекарка Зінівської  філії заздалегідь написала запрошення батьків на  захід   «Як стати успішними батьками»  та запропонувала для них анкету про читання їх дітей і онуків. Оформила стенд «Найкраща читаюча сім я».     В День  батьків бібліотека радо вітала багатодітну сім’ю  Пирогових.  Наталія Вікторівна і Віктор Михайлович виростили 5 дітей, мають 14 онуків. З ними проживає сім’я молодшої доньки, в  якій зростає 6 дітей і ще вони опікуються племінником Дмитром.   Гості розповіли про історії свого життя, про сімейні традиції в родині, про повагу до старших членів сім ї, про збереження цінностей роду. Їх хвилює успішне майбутнє дітей, а воно як звісно, тісно пов’язане з книгою, знаннями, читанням.    Для читачів у цей день була підготовлена викладка літератури  «Шана Вам, дорогі батьки». На прощання всі разом заспівали пісню «Сонячне коло».   Залишали стіни бібліотеки  учасники заходу під впливом побаченого, з почуттям   поваги і любові до односельців, які так бережно ставляться до своє родини та сімейних реліквій.

         З метою збереження та популяризації сімейних цінностей, утвердження ролі сім’ї у суспільстві В’язенською, Веселівською, Бобинською, Князівською філіями   організовані і проведені бесіди «Про що розповість сімейний альбом» ,  вечір-присвята         «Щастя бути разом», година сімейного відпочинку     «До бібліотеки всією родиною», книжково-ілюстративна виставка       «Духовний храм людини: сім’я, родина, рід» .image021

         До міжнародного Дня дітей Стрільниківська філіяорганізувала малюнок на асфальті «Ми – твої діти, ми – твої квіти, ми України надія одна».

         На конкурсно-розважальну програму «Яскраві кольори дитинства» в районну дитячу бібліотеку    завітали діти   пришкільного майданчику  ЗОШ  №І.   Цікаві розважальні конкурси «Танцювальний», «Пантомім», «Знайди речі», «Хоровод», «Супердмух» у музичному  супроводі чергувались  літературними іграми та вікторинами. Закінчилася  програма переглядом улюблених мультфільмів.

         30 років тому на нашу квітучу  землю прийшло екологічне лихо, від відголосків  якого страждатиме ще не одне покоління українців.В чорнобильські роковини страшної аварії  в ДБ,  В’язенській, Козаченській,  Зінівській, Юр’ївській, Линівській, Манухівській, Мачулищанській, Скуносівській, Октябрській, Волокитинській, Руднєвській, Стрільниківській, Всеселівській, Новослобідській філіях пройшли бесіда-набат         «Голосить дзвін стривожено у квітні»,           бесіда-обговорення     «Довкілля має бути безпечним»          , зустрічі ліквідаторами аварії     «Ми вийшли із Чорнобильського бою»,         «Вогонь Чорнобиля обпік наш корінь»,«Чорна спадщина», година – реквієм          «Чорнобиля гіркий полин», години та уроки  пам’яті «Чорна спадщина Чорнобиля», «Від мирного атому – до катастрофи», «Чорна трагедія на квітучій землі», «Чорнобиль – горе України, її незагоєна рана», голосні читання     «Книга Є.Гуцала «Діти Чорнобиля»».

         В стінах центральної  бібліотеки  віддзвонив набат скорботи «Голосить дзвін, стривожений у квітні» для учнів  Путивльського професійного ліцею.  Ведучі-бібліотекарі розповідали про страшну трагедію  30-річної давнини. З цікавістю присутні переглянули  фільм «Чорнобильська катастрофа. 30 років тому», а також  відеокліп Наталії Май «Чорнобильська біда», яку ведучі присвятили пам’яті перших ліквідаторів аварії на ЧАЕС. Усіх присутніх розчулили вірші, присвячені цій трагедії, що звучали на фоні презентації «Герої України. Чорнобильці».

           На годині-реквієм «Чорнобиля  гіркий полин» в Мачулищанській філії проходила  презентація книгиавтора В.А.Гудова «731 спецбатальон», це книга спогадів ліквідаторів аварії на ЧАЕС в 1986 році. Володимир Анатолійович Гудов – родом з .Мачулищ,доктор філософії в області міжнародних відносин,був безпосереднім учасником ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС.Книга– подарунок бібліотеці від автора В.А.Гудова з написом ″Живите и помните,чтобыподобное не повторилось″.

         Не втрачають своєї ролі в організації змістовного дозвілля читачів клуби за інтересами. Наразі в 21 бібліотеці  системи діє 28 клубів різноманітного спрямування.

           До Дня Європи центральна  бібліотека  підготувала для учасниць клубу «Берегиня»  гурман-вечір «Спробуй країну на смак» . Для них була надана  інформація про європейську кухню.   А потім кожна з   жінок  віднайшла в своїй тарілці щось особливе для себе – це рецепт національної страви однієї з європейських країн, перев’язаний червоною мережкою з прикріпленим декоративним  національним прапорцем даної країни.

         image022Родзинкою заходу стала презентація справжньої італійської піци. Запрошений на вечір директор піцерії «IN FABRICA» Олексій привітно пригостив жінок піцею, приготованою ним самим. Поділився   фірмовим  рецептом, поетапно  повідавши її приготування.Із задоволенням присутні ділилися між собою власними  смачними сімейними рецептами.  А  учасниця клубу  Ніна Іванівна Макухіна завітала на захід із своїми вареникамиз дріжджового тіста.  Смакували  і корисний напій із цикорію, який до речі також можна приготувати власноруч з коренів рослини. Наприкінці ознайомилися з Пунктом європейської інформації  і в гарному, піднесеному настрої розійшлися по домівкам  дерзати,  пробувати приготувати отримані рецепти, відкривати для своєї сім’ї нові смаки.

           image023Прихильники здорового способу життя – члени клубу «Вдохновение» збиралися в центральній бібліотеці у  Всесвітній день здоров’я на зустріч  «Я живу! Я люблю життя! А ти?».Клубівці з задоволенням пригадали прислів’я і приказки про здоров’я, позмагалися  у іграх «Додай слово»,«Хто швидше»,  переглянули відеоролики «За здоровий спосіб життя» та «14 фактів про здоров’я людини та стимул до здорового способу життя». А потім всі стали в «Коло здоров’я», яке порівняли  з людиною. Якщо людина виконує всі вимоги щодо здорового способу життя, то вона здорова і міцна, як це коло. А якщо якогось правила не дотримуватися, то коло розривається, людина слабшає, хворіє і так далі. Один одному  побажали  здоров’я, бадьорого настрою і щоб у кожного  коло було міцним і ніколи не розривалося.

         image024Завжди цікаво-пізнавальні засідання в  клубі «Материнка» також в ЦБ. На одному  з них обговорювали тему «Аїр – татарське зілля».  Цікаву історію зародження на Україні аїру розповіла гостя заходу  – науковий співробітник  Путивльського історико-культурного заповіднику ЛєпьошкінаО.М.  Розповідь Олени Миколаївни супроводжувалася відео-картинками і фотографіями.Про збір і застосування  аїру в народній медицині розповів ведучій клубу Любарець Іван Сергійович . Бібліотекарка БокатоваЮ.О. підготувала і роздала інформаційні листівки   з  рецептами використання аїру в народній медицині та розказала про широке використанням аїру в кулінарії,  парфумерії,   ландшафтному дизайні,   у ветеринарії, фармакології і науковій медицині.

         Забезпечення доступності до урядової  інформації для користувачів в ЦБ  здійснюється  в Пункті Доступу Громадян до офіційної інформації. Відтепер кожен користувач може ознайомитися зі змістом потрібного закону чи постанови, одержати інформацію щодо державних установ, політичних партій, громадських організацій,  вирішувати життєво необхідні питання безпосередньо в бібліотеці.

         З метою поглибленнязнаньучнів про всесвітню мережу та ознайомлення з правилами безпечноїповедінки в Інтернеті, бібліографдитячоїбібліотеки провела бесіду — діалог з учнями 4-Б класу ЗОШ №1. Під час якоїдітиз’ясувалинебезпеки і перевагиІнтернету, поділилисясвоїми думками про мережу, виготовили «Капітошку» з диска та зробиливисновок  про те, як можезашкодитиздоров’юкомп’ютер.

         Матеріал про роботу ЦБ та Дб можна відслідковувати на сайті ЦБ та ДБ, фейсбуці, порталі міста, сайті райдержадміністрації.

 

Коментарі

Наразі ще немає коментарів.

Залишити коментар
 
  (Не публікується)