Методичний бюлетень (вип. 3)

Відділкультури

Путивльськоїрайонноїдержавноїадміністрації

Централізованабібліотечна система

Центральнабібліотека

«Бібліотечний калейдоскоп: цікавинки з місць»

Методичний бюллетень

Вип.3

Путивль

2016

                Книгозбірні Путивльської ЦБС позиціонують себе  як сучасні установи, які відкриті до спілкування, критики, змін та інновацій.

            Вмережі  ЦБС  продовжують працювати  24 бібліотеки: 2  публічні районні бібліотеки та 22 філії, працюють 35 бібліотечних працівників.

            На 01.10.2016 року парк комп’ютерної техніки ЦБС  нараховує 24  одиниці, до мережі Інтернет підключені 17 комп’ютерів.  Кабінетом комп’ютерних технологій, що діє в ЦБ, протягом року скористалися 254користувачі.Фонд  ЦБС налічує 155512 примірників.

            ПриєдналасьЦБС до   акції   «Бібліотека українського воїна», тож чергова підбірка нових цікавих книг  переданадля комплектування фондів українського війська.

            Як і раніше заклади системи співпрацюють з Державним історико-культурним заповідником у м.Путивль, клубними, медичними  та освітніми  закладами району,  територіальним центром управління соціального захисту населення,   краєзнавцями, активістами.

            sam_4036В центральній бібліотеці продовжується  реалізація проекту  УБА  «Все про Європу: читай, слухай, дізнавайся в пунктах європейської інформації в бібліотеках».    Серед заходів година європейських мов «Мова без кордонів».Куратор проекту в ЦБ Ю.О. Бокатова розповідала учнівській та студентській молоді  про важливість вивчення іноземних мов, їх різноманітність,  зупинилась  на 23 офіційних мовах ЄС.     Разом розглянули питання  «Чому люди переймаються питанням вивчення  іноземних мов, не шкодуючи своїх сил, часу і грошей?», пограли у  гру «Мова-загадка»,  з задоволенням переглянули відеоролик «Топ 10 важких іноземних мов світу».Учні навчально-виховного об’єднання та  10 класу ЗОШ № 1   підготували цікаву інсценівку  та    декламували    англійською мовою шаради. Зацікавила присутніх література  про європейські мови зпідбірки  « Відкрий для себе Європу».  Завершився захід спільним виконанням  пісні «Солнечный круг»  трьома  мовами (українською, російською, англійською).Проведений захід поєднав у собі цікаву навчальну інформацію про європейські мови,  показав  творчість наших дітей і просто подарував усім гарний настрій.

            sam_4087В рамках проекту   «Все про Європу…»    в центральній бібліотеці  проходив і «Сеанс європейського кіно»,  в програму якого  ввійшла  книжково-ілюстративна експозиція  «Від роману до екрану», а також екскурс в історію екранізації творів «Літературні твори – основа екранних образів кіно» та перегляд  кінофільму польського кінорежисера Єжи Гофмана «Знахар».

            За проектом УБА «Все про Європу…»  центральна бібліотека, як і всібібліотеки-учасниці проекту, отрималаінфор­маційну дошки для оголошень.На ній розміщуються оголошення про заходи, рекламні та  інформаційні матеріали для користувачів.

            З історією, культурою, природою, населенням та традиціями країн Європи знайомились відвідувачі районної  бібліотеки для дітей в ході віртуальної подорожі європейськими країнами «Пізнаємо країну разом». Розповідь бібліотекаря доповнювалась презентацією  «Країни Європи», грою «Вгадай країну», вікториною «Зупинки в містах Європи». Підсумком зустрічі було усвідомлення дітьми, що наша Україна перебуває в епіцентрі змін, доводячи своє прагнення називатися європейською державою не лише в географічному розумінні.

            Про  чемпіонат Європи з футболу 2016 та  ХХХI літні Олімпійські ігри користувачі ЦБ  інформувались   в ході  спорт-ревю «XXX1 літні Олімпійські ігри».

            100_2040Бібліотека на селі наразі є найбільш доступним культурним закладом для місцевої громади і виконує чимало місій. Це своєрідний довідковий, інформаційний та освітній центр, одним  з основних  завдань якого є забезпечення інформаційних потреб користувачів. З метою надання знань та   інформації  з медіа грамотності  відвідувачам бібліотек  для бібліотекарів філій проходила нарада-практикум по оформленню в бібліотеках  куточків медіа грамотності, які  направлені на  заохочення  людей замислюватися над тим, що вони дивляться, бачать, читають. Крім того розглядались організаційно-виробничі питання по підвищенню ролі сільських бібліотек серед громади. Наразі в  20 бібліотеках системи оформлені куточки медіа грамотності і ведеться роз’яснювально-інформаційна робота.

            img_20160808_112242Прижились   серед жителів мікро-зонибібліотечні оригінальні акції  «Лавочки-читалочки», «Бібліотека у моєму дворі», «Читаймо просто неба», «Бібліотекарі читають дітям». Бібліотечні найцікавіші книги, періодичні видання зі своїх полиць переміщуються до користувачів в парки, сквери, двори і розташовуються на лавочках, щоб кожен бажаючий мав змогу ознайомитись з новинками та став користувачем бібліотеки, залучивши до читання всю сім’ю. Дуже зручно і всі наші користувачі залишаються задоволені.    107 мешканців похилого віку обслуговуються за акцією  ЦБС «Книга на дім».img_20160808_112551

            Скуносівська філія Путивльської ЦБС не тільки осередок публічних заходів та обслуговування читачів, а й громадська дільниця в виконанні доручень та потреб серед населення.Бібліотекар Ганна Михайлівна  Овчарова приймає активну участь в громадському житті села. Постійно відвідує сесії та виконкоми сільської ради, де вирішуються проблеми жителів села та розглядаються їх заяви. До Дня незалежності організувала зустріч з хором ветеранів педагогічної праці  «Освітяночка» м. Путивль. Організувала поїздку народного вокального аматорського колективу «Журавонька», який створила сама, на святкування Дня села у селоЛухтовкаБуринського району.  Проходив у філії і захід  «Жінка – трудівниця, роду берегиня», організований керівником районного клубу «Фронтовичка» В.А.Анякіною. Зуміла бібліотекарка філії залучити жителів села до участі уфото-конкурсі на кращу квітникову садибу «Дім у квітах».  Учасники журі відвідали садиби і з дозволу їх господарок провели фотосесію.  Самі ж   конкурсантки прийшли до філії на бесіду-зустріч «Квіти – окраса оселі» і кожна з них принесла власноруч створену ікебану.Ділились господарочки своєю квітниковою наукою  і всі  ніби побували в царстві квітів.   На згадку від заходу у філії залишився фото-альбом, добрий настрій від спілкування і душевне задоволення.

            Популяризуючи матеріали про сім’ю та родину бібліотекарВ’язенської філії ОстрикН.В. разом з відвідачами бібліотеки провели бесіду про родину. Відвідувачі бібліотеки розповідали про свої родини, своїх рідних. Розповідали про своїх батьків, дідів, дітей, онуків, про цікаві випадки які траплялися з їхніми близькими.

            22  вересня в Україні відзначається День партизанської слави. В цей день в місті проходять   урочистості з нагоди свята, в яких завжди  беруть участь і бібліотечні працівники ЦБС.  В центральній бібліотеці в цей день ще раз про ті страшні часи нашим відвідувачам нагадав стоп-кадр «Солдати з легенди».  

            Екскурсом  в історію«Путивльщина — колиска партизанського руху»про бойовий шлях партизан-ковпаківців,  мужність та героїзм народних месників відзначили День партизанської слави  в Мазівській філії. В ході проведення школярі читали  вірші,демонструвався відеоролик про Спадщанський ліс, присутні знайомились з літературою з тематичної  підбірки.

            Інформаційне знайомство з легендарними   іменами партизанів-ковпаківців  відбувалось  в Князівській філії через виставку-память  «Партизанськими стежками», доповнював яку  документальний відеоролик.    В ході  години  пам’яті       «Живуть герої-партизани у пам’яті, легендах і піснях» в дитячій бібліотеці  члени клубу «Краєзнавець» пригадали історію рідного краю, наших партизанів, ознайомилися з «Партизанською піснею» П.Рудя, прочитали «Партизанську баладу» В.Григорака, переглянули бібліографічні довідки та літературу про М. Семенистого, Л. Чечоткіна, Р. Руднєва,   зацікавлено  прийняли участь у конкурсі малюнку «Військові події». Закінчилося засідання   хвилиною мовчання.

            Згадали   роки   партизанського супротиву,односельців  партизан-ковпаківців, серед яких і юні ВасяМірошніков та ЛьоняЧечоткін,  в Бунякинській філії на краєзнавчій годині «Вічна пам’ять героям».Схилили голови  в пам’ять про них. Поговорили про сучасний неспокійний для України час, подякували   чотирьом односельцям,які захищали свою державу на сході України.

            Вшановуючи внесок народних месників у велику Перемогу над нацизмом В’язенська, Юр’ївська, Зінівська, Веселівська, Октябрська, Волокитинська, Новослобідська, Козаченська, Стрільниківська, Линівська філії провели історичну панораму «Від Путивля до Карпат…», уроки   історичної пам’яті  «Подвиг нескореного народу» та  «Тих років не згасне слава», урок-експрес            «Легенди Спадщанського лісу», «Стежками партизанських рейдів»,«Немеркнучий подвиг юних партизан», краєзнавчі години     «Від Путивля до Карпат славний шлях пройшов солдат» «Партизанськими стежками»         , історико-патріотичні сторінки        «Героїчні шляхи народних синів»   , «Немеркнуче світло подвигу».

            img_8927Є у вересні особлива дата – 30 вересня,  день, коли  бібліотечні працівники відзначають своє професійне свято.    Ми пишаємося тим, що маємо це свято як вияв глибокої поваги до нашої праці.  Передував святу в центральній бібліотеці бібліотечний тиждень, який розпочався  зустріччю з прекрасним. Виставки талановитих самобутніх майстрів  краю  стали вже давно традиційними  в нашій бібліотеці.  Цього разу свої захоплення  демонстрували бібліотекарі. Їх уміння відображалось на виставці-експозиції «Бібліохобі».

            img_9038Працівники бібліотек, обслуговуючи користувачів, докладають багато зусиль, уміння, винахідливості, щоб для них бібліотека стала казковою домівкою.   З метою привернення уваги громади до діяльності бібліотеки і підвищення її іміджу  центральна    бібліотека для дорослих напередодні професійного свята  стала по особливому святкова та ошатна. Вона зустрічає своїх читачів яскраво оформленою виставкою-колажем «Про бібліотеку і бібліотекарів», на якій  представлені   матеріали  про  роботу ЦБС, альбоми клубів за інтересами , видавнича діяльність, грамоти та подяки колективу бібліотеки, фотоматеріали, привітальні листівки тощо. Дієвим засобом впливу на формування читацької уваги є книжкова інсталяція, яка є продовженням виставки  – у нас це чоловік, який захоплено читає книгу.

             Наша бібліотека прагне до максимального розкриття змісту своїх ресурсів для користувачів.  Доповнюють  виставку про бібліотеку  “Вересневий книгопад”  (книги та журнали висять на стрічках) та стенди з цитатами і  висловами  відомих людей  про книгу,  бібліотеку та бібліотекарів. Для більш комфортного та якісного обслуговування читачів, які приходять до бібліотеки з маленькими дітлахами, створюється  дитячий куточок, який  чудово вписався в бібліотечний простір.

            Читання є бажаною формою проведення дозвілля у більшості жителів нашого міста.  Тож саме  у Всеукраїнський день бібліотек у  затишній атмосфері читального залу зібралися читачі, які люблять та шанують книгу на бенефіс читаючої родини “Бібліотека в житті однієї родини».

            Зустріч складалася з 3-х сторінок:

  • «Що ми читаємо»;
  • «Що ми знаємо»;
  • «Що ми вміємо».

            На свято були запрошені 2 читаючі сім’ї: Однодворець  та  Шамрай – Рєзонтови.

            img_9109Бенефіс відкрився візитною карткою сімей-бенефіціантів.  Представники сімей  розповіли про себе,  свої сім’ї, захоплення членів сім’ї, родинні традиції.

            Перша сторінка представляла аналіз читацьких формулярів  бенефіціантів за останні 3 роки. Сім’єю Однодворець прочитано 436  книг, а  Шамрай-Рєзонтових 441 книга. Коло їх  читання різноманітне, це і галузева література і художня. Перевага, звичайно ж, віддається художній літературі, та й тут її тематика різноманітна – це і історичний роман, і фантастика, і жіночі романи, і детективи. Всі нові надходження, в першу чергу, проходять через  їх руки.  Вони не тільки самі читають,  а й своїх сусідів і друзів залучили до кола читачів бібліотеки, котрі  також завітали   на зустріч і підтримували їх.  Далі  учасники згадували свої перші книги, перші відвідини бібліотеки, і звичайно ж, свого першого бібліотекаря. Розповідали про своїх улюблених авторів,  книги,  літературні жанри, газети, журнали.

            Друга сторінка «Що ми знаємо» включала літературну гру, яка  складалася з двох раундів: перший раунд «Допоможемо лікарю Ватсону», другий раунд «Читаємо О. Дюма». Герої нашої сьогоднішньої зустрічі багато і давно читають, тому відповісти на поставлені питання їм не склало особливих труднощів. Фінал конкурсу був приємний – нічия, тож   обидві сім’ї отримали за участь призи – книги.

            img_9146-30-%d0%b2%d0%b5%d1%80І остання, третя сторінка, «Що ми вміємо» була особливо емоційною. Наші учасники з великим задоволенням і любов’ю  розповіли і продемонстрували  присутнім світ своїх захоплень. Лідія Георгіївна любить вишивати. На зустріч вона завітала зі своїми  новими роботами – вишитими картинами. Ірина Петрівна  закохана в  поезію і в’яже.

            Обидві  сім’ї-бенефіціанти за активну читацьку позицію, підтримку бібліотеки  і за участь у заході були відзначені медалями «Краща читаюча сім’я 2016».

            Аби невпинно вдосконалюватись, розвиватись та усвідомлювати всі дрібні, проте достатньо важливі нюанси нашого часу, потрібно читати якісну художню літературу тої країни, в якій народився та живеш. До заходу бібліотекарі підготували книжкову виставку-рекламу «Читай українське! Нові імена в українській літературі», на якій представлені  імена сучасних українських поетів та прозаїків: Ю. Андрухович,  М.Матіос, С. Жадан, О. Забужко, Л. Дереш, І. Роздобудько та інші. В ході  бібліографічного огляду книг даних авторів був зроблений акцент на те, що ці книги дивовижно різняться між собою жанровим, ідейним та стилістичним наповненням. Єднає їх тільки одне – кожна лишає по собі глибокі враження, змушує зупинитись, замислитись, а відтак – розповісти про це іншим. На згадку про захід всі присутні отримали на пам’ять святкову книжкову закладку.

            dsc04996Відвідувачів дитячої бібліотеки   на абонементі 5-9 класів  чекала книжкова виставка-реклама «Бібліотека — це дзеркало й джерело духовної культури», яка  мала на меті донести інформацію  про роботу дитячої бібліотеки  та залучити до бібліотеки нових користувачів.

            Вдалою була в Манухівській філії фото-виставка «Ти де? А я в бібліотеці»наповнена світлинами читачів-дітей.

            Бібліотечною  вітальнею на природі відзначив колектив ЦБС   своє професійне свято. За доручення голови райдержадміністрації  Шульги М.І. та голови райради Южакова Є.І. вітала колектив  і передала грамоти  за вагомий внесок в розвиток бібліотечної справи в районі, популяризацію рідного слова, впровадження сучасних інформаційних технологій начальник відділу культури Давидова С.М.14462791_269564746776533_4910960374802748830_n

            З нагоди Всеукраїнського дня бібліотек в Волокитинській, Князівській, Линівській, Руднєвській, Бунякинській, Веселівській, Новослобідській, В’язенській,Мачулищанській, Зінівській, Стрільниківській філіях та дитячій бібліотеці  також пройшла  низка цікавих  заходів. Серед них бібліодень«Бібліотека чекає вас», свято   «Хранителі мудрості», «Цей дивосвіт – бібліотека»,«У царстві мудрості, історії і тиші», бібліогодина«Мудрість книг і щедрість серця», бібліотечні посиденьки        «Бібліотека збирає друзів», година цікавих повідомлень «Цей дивний світ бібліотека», екскурсійна мандрівка  «А у нас все для вас»,  заочна мандрівка      «Знамениті бібліотеки світу», караван книг     «Дім без книги – день без сонця», літературний квест «Пошук бібліотечних скарбів», літературно-мистецька година «Храм скарбів нетлінних», літературно-музичне свято «Сьогодні особливий день для тих, хто книгу любить, поріднився з нею».

            img_8844Серед знакових дат цього року є 25-літній ювілей   незалежності України. Напередодні свята   в читальній залі ЦБ  читачі підвелися сходинками історії «Україна незалежна: роки становлення».   Ведучі заходу провели екскурс в історію боротьби за незалежність України. Особливий інтерес у присутніх викликала презентація «Найважливіші події в Україні за 25 років».     З привітальним словом  від наймолодшого покоління виступила учениця 1-А кл. ЗОШ №1  Анастасія Клівенкова. З задоволенням всі разом   подивились відео-кліпи « Україно моя, ти найкраща у світі!», «Україна – це ти!». Завершив свято традиційний бібліографічний огляд книжкової виставки «25 років незалежності України».

            Тематичні вечори,  літературно-історичні години, години державності, годину-присвяту,  історичну мініатюру,     літературні фантазії, прес-експрес,літературно-музичний вечір на теми «Чуття єдиної родини»,         «Живи та міцній, наша державо!»,  «Незалежна і єдина, будь навіки, Україно», «У світі тисячі країн, а в мене – рідна Україна», «Живи моя державо, Україно!», «Живи, країно, нам на радість», «Моя земля – це незалежна Україна», «Історія України на сторінках художніх творів», «Ти будеш жити, Україно, країно щастя і добра», «Моя країно, ти моя молитва!»,  «З днем народження, Вітчизно!»підготували для своїх читачів та відвідувачів бібліотекарі Мачулищанської, Веселівської, Князівської, Новослобідської,Линівської, Бунякинської, Стрільниківської, Козаченської, Октябрської, Яцинської, Мазівської, В’язенської, Юр’ївської, Руднєвської, Скуносівської, Зінівської філій ЦБС.

            sam_3694Годину державності «Блакить і золото у прапорі злились…» центральна бібліотека присвятила Дню Прапора. Користувачам бібліотеки  була представлена книжкова виставка  з     історії українських національних символів та    розповідь про історію Державного Прапора України.

            Відзначили День Прапора України Зінівська, Волокитинська, Скуносівська, Манухівська, Мачулищанська, Мазівська, Юр’ївська, Стрільниківська,    Линівська філії ЦБС провівши годину інформації, історичний ракурс, урок державності, історичний рейд, історичну годину, День прапора, урок державності,урок громадянства  на теми  «Наш стяг – це синь небес і золото хлібів», «По долині жито, на горі блакить», «Твої символи Україно», «Наш прапор, як літо – блакитне небо, золоті ниви», «Національна символіка», «Державний прапор України – святиня нашого народу».

            Організацієюзмістовного та корисного дозвілля наповнена діяльність закладів ЦБС.        Стартував в центральній бібліотецівересневий   бібліозабіг «Здоровому все здорово» і в дружньому колективі  жіночого об’єднання «Вдохновение». Програма заходу вийшла насиченою і корисною за своїм змістом, оптимістичною і веселою.  Одним з  елементів бібліозабігу  була  музикотерапія. Відомо, що музикотерапія – це найбезпечніший і найекономічніший спосіб, що допомагає позбавитися від багатьох захворювань.    В ході музичної композиції «Подивись як сонце світить» кожна з присутніхвідчула   вплив музики  на свій  організм.

            sam_3753Під керівництвом ведучої-бібліотекаря Привальцевої Вікторії, а вона кандидат у майстри спорту з шорт-треку,    зробили     дихальну гімнастику, яка сприяє кровообігу.   Всі бажаючі поділились своїми щоденними  «фірмовими» фізичними вправами.  Далі була сміхотерапія, яка  також впливає на стан здоров’я людини. Кажучи про її користь,  ведуча заходу відзначила, що сміх – кращий засіб від нудьги і смутку.   Продовжився захід  корисними рекомендаціями  «Жити до 100 не відчуваючи віку і насолоджуватися життям»,  відеороликом-мультфільмом «Правильне харчування». Всім присутнім побажали міцного здоров’я, адже «Здоровому все здорово».

            Завжди цікаві і пізнавальні заходи природничого характеру в Юр’ївській філії.   Так спілкування на природі «У різні пори року приваблива земля» бібліотекар провела для дітей в сосновому лісі,який починається на краю села. Всі разом збирали ромашку,звіробій,пижму,деревій, слухаючи розповідь про   їх цілющі властивості

            Урок-подорож  до ставка  «Чистий берег – чиста вода» провела для  своїх читачів  провела Козаченська філія.  Це місце  у селі,  де  збираються дорослі та діти на відпочинок,   а  рибалки порибалити.  Одні залишають після себе чисте місце, а інші купу сміття. Поговоривши про навколишню екологію було здійснено прибирання території – пляшки, пакети, бите скло   було зібрано у мішки і відправлено на смітник.

            Після літніх канікул в районній бібліотеці для дітей відбулося чергове засідання літературної студії «Світанок». Діти  прийняли участь в літературному знайомстві «Гра в жанри».   Цього разу в  ігровій формі проходило знайомство присутніх з українським народним фольклором. Команди згадували назви українських народних пісень, розповідали колискові, «збирали»  прислів’я про працю і добро, вгадували героїв казок,  знайомилися з музичними народними інструментами, народною іграшкою тощо. Особливо сподобалось командам збирати пазли по українським казкам. Закінчилось засідання студії переглядом улюблених мультфільмів.

            p10107232016 рік проголошено Роком І.Я. Франка.  На честь великого Каменяра в центральній бібліотеці відбулися голосні читання «Іван Франко – завжди сучасний, завжди актуальний» для учнів  10 кл. ЗОШ №1. Особливий інтерес  у присутніх викликав відеофільм «Тричі мені являлася любов» про особисте життя письменника. Великою несподіванкою для учнів була інформація про те, що на вірші великого поета написані сучасні молодіжні пісні. Одну з таких  – « Чого являєшся мені у сні» у виконанні    співака Віталія Козловського учні переглянули на відео, чим   і були дуже приємно вражені.Впродовж заходу прозвучали вірші поета із збірки « Зів’яле листя» – «Тричі мені являлася любов», «Як почуєш вночі край свойого вікна». А також популярні в наш нелегкий час твори письменника:  «Вічний революціонер», уривок з поеми «Мойсей».  Захоплено  учні сприйняли вірші  на честь великого поета авторів Бориса Мельника – «Франкові» та Дмитра Павличка « Живи, Іване, сину Якова».

                        Забезпечення вільного і необмеженого доступу до інформації, задоволення інформаційно-бібліографічних потреб користувачів стоять серед багатьох важливих завдань  бібліотек.

            Регулярно поповнюються карткові та електронні  бази «СКС» та «Краєзнавство»   новими записами.    До послуг користувачів  34 назви газет та 41 назва журналів. 58 абонентів отримують індивідуальну інформацію.

            До 80-річчя українського кінорежисера Юрія Іллєнка  центральна бібліотека  підготувала цілий інформаційний кейс про  його життя та творчість.  Протягом дня присутні спостерігали відео-портрет «Майстер екранного зображення», ознайомились з біографією та  творчими досягненнями митця, а ювілейна книжкова  поличка «Кіносвіт Юрія Іллєнка»    стала родзинкою заходу і додала  слухачам інформацію  про наявну  в бібліотеці літературу про нього.

            Інформаційна культура. Для того, щоб  відвідувачі книгозбірень системи змогли самостійно побудувати алгоритм пошуку інформації традиційно  проводяться  бібліографічні години, консультації та бібліотечні уроки.

            Вебліографіяцентральної бібліотеки доповнена віртуальною бібліографічною пам’яткою «Я син народу що вгору йде» / до 160-річчя від дня народження Івана Франка/  та віртуальним переглядом літератури “В твоє майбутнє вірим, Україно,бажаєм, щоб щасливим був твій шлях» / до дня Незалежності України/.

 

Коментарі

Наразі ще немає коментарів.

Залишити коментар
 
  (Не публікується)