Пісенні традиції горюнів

Сумщина надзвичайно багата духовними та мистецькими традиціями, з-поміж яких чільне місце належить зразкам нематеріальної культурної спадщини.   До обласного реєстру нематеріальної культурної спадщини внесені  і пісенні традиції горюнів села Линове Новослобідської об’єднаної територіальної громади  Путивльського району.

Той, хто вперше приїжджає на Путивльщину, щоб ознайомитися з цим давнім краєм, овіяним «Словом о полку Ігоревім», не оминає нагоди побувати в селах, де живуть горюни. Для більшості гостей сама назва місцевого етносу викликає запитання, точної відповіді на яке не можна знайти в жодній довідковій літературі. Аби розібратися в історичному плетеві горюнства центральна бібліотека   для своїх відвідувачів, студентів педагогічного коледжу третього курсу груп “А” і “Б” (куратори Козороз Н.М. та Тищенко М.М.), провела День краєзнавства “Горюнська фольклорна спадщина”. Присутній на заході краєзнавець, автор багатьох  релігійно-краєзнавчих видань, протоієрей   Олександр Чурочкін    цікаво і змістовно розповів про декілька версій поселення етнічної групи горюнів  на території Путивльського району, показав   справжній вишитий горюнський рушник, де вишивка передбачена червоним кольором.

Присутні здійснили відеоподорож у музей горюнської культури, віртуально познайомилися з побутом горюнів кінця ХIХ- початку ХХ ст. та горюнськими піснями    у виконанні Лукерії Андріївни  Кошелєвої, яка  є нині найстарішим    носієм стародавньої пісенної традиції горюнів, до речі, наприкінці грудня їй виповнюється  95 років від дня народження.

Слухаючи горюнські пісні, неможливо порівняти їх з якимось іншим співом. Календарні, весільні, ліричні – всі вони протяжні, в наспівах присутнє щонайменше п’ятиголосся. У цих піснях є щось   недомовлене, утаємничене і навіть містичне. Підтвердженням стало відео пісень: “Ой у лесе на юресе соловей щебетал”, “Кокушка наша кустовата”, “Ти дівчина незамужня”.

Пісенні традиції горюнів зберігає і продовжує    славнозвісний фольклорний ансамбль “Ярославна”,  з  горюнськими піснями  у їх виконанні також знайомились присутня з відео.

До заходу із краєзнавчого фонду   бібліотеки зроблена книжкова викладка літератури по темі.